| Neamțu_George_2000 a întrebat:

Imi poate recomanda cineva un blow off valve pentru Golf 4 1.9? As dori si cateva informatii despre montare si daca mareste puterea, mai pe scurt, care sunt urmarile acestuia?

3 răspunsuri:
| thenight a răspuns:

Supapa Blow off este o supapa care se monteaza pe sitemul de admisie sau evacuare in functie de stilul constructie si are un rol foarte simplu de a elibera o cantitate de fluid (aer sau gaze de esapament). Daca este montata pe admisie o sa elibereze presiune de peste o anumita valoare setata de constructia ei sau un reglaj facut de tine. Daca este montata pe evacuare are rolul de a elibera gazele de esappament pe un traseu secundar pentru a se reduce tutatia turbinei astfel reducanduse presiune pe care acesta o produce. In cazul Golfulul masina are un sistem care face aceste lucruri intr-un mod diferit direct in constructia turbinei. In cazul in care o sa montez o astfel de supapa probabil nu o sa obti nici o crestere de putere.

| Neamțu_George_2000 explică (pentru thenight):

Deci e vorba doar de sunet in concluzie? Trebuie montat un ceas pentru presiune cumva?

| thenight a răspuns (pentru Neamțu_George_2000):

Nu presiune este monitorizata si reglata in general de calculatorul masini prin intermediul unui senzor la care este foarte probabil sa poti monta si un blow-off cu o instalatie electrica corespunzatoare desi eu te sfatuiesc sa lasi masina asa cum este pentru ca un blow-off capabil ajunge la 300-400 euro(vorbesc de unul care sa se miste bine)