| Ionut052 a întrebat:

Îmi puteți da un exemplu cu frana hidraulica? Este pentru proiect la fizica.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Autoturismele folosesc frana de serviciu (de picior) hidraulica.
Sistemul e simplu la baza, pedala actioneaza o pompa (ca o seringa), care face presiune pe conductele ce duc spre fiecare roata, unde sunt cilindri/pistonase care din presiune imping placutele de frana sa frece pe discuri, astfel oprind masina.
Agentul hidraulic este lichidul de frana, adica un lichid solubil in apa, care nu se comprima, nu ingheata, si este lubrifiant (dar si coroziv).