| Anomim2025 a întrebat:

În 2 zile urmează să dau orașul pentru obținerea permisului de conducere.

Ce sfaturi ați avea despre polițist, dar și despre traseu?

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Acum depinde de ce noroc ai si in ce toane e politistul.
Poate sa fie unul care trece cu vederea greseli minore si altul care taxeaza la sange.
Te duci calm,odihnit si relaxat.
Emotile le lasi acasa.
Pe traseu incerca sa fi atent si nu te grabi la parcari si la pornirea in rampa.
Banuiesc ca ai facut ceva simulari cu instructorul.
In caz de iti face cineva semn sa treci/sa te bagi o faci numai daca iti zice politaiul, altfel risti sa-ti calce frana si sa pici.
Restul tine si de indemanarea ta, nu toti sunt apti pentru conus.
Vezi sa incetinesti din timp la treceri si vezi si la giratori sa nu tai benzile cum fac unii.
Nici de semnalizari sa nu uiti.
Cand pleci, chiar daca e reglat scaunul si oglinzile, te faci ca mai modifici,
Unii sunt atenti la asta.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un sfat pentru politist, ca te pica din prima, daca te apuci sa-i dai tu sfaturi!
Taci, asculta si executa ce iti spune, daca vrei sa iei examenul!

| anamariarot a răspuns:

Probabil te referi la sfaturi în ceea ce privește atitudinea ta față de polițist, nu sfaturi propriu-zise pentru el, adică să-i spui tu ce să facă laughing.
Eu ți-aș sugera să fii foarte atent, dacă știi că ai emoții mari care nu te lasă să te concentrezi, să iei un calmant înainte. La trecerile pentru pietoni, dacă ai dat prioritate, înainte de a pleca de pe loc, mai asigură-te o dată, să nu fi venit alții între timp. Ai grijă la bicicliști, să nu cumva să-i depășești pe trecere, chiar dacă sunt pe 2 roți, ai grijă la cei parcați aiurea, mai ales dacă au parcat pe banda ta; nu te duce prea aproape de ei, ca să poți vedea dacă vine ceva de pe contrasens, să-ți asiguri vizibilitatea pentru a-i depăși.
În privința polițistului, fii atent la indicațiile lui, uită-te mereu în oglinzi(să știi că e foarte vigilent, chiar dacă, poate, pare că nu-i pasă), iar în momentul în care te asiguri din stânga, de exemplu, întoarce și capul, nu te uita doar cu colțul ochiului.
Nu uita de sfaturile primite de la instructor și mult succes! happy

| AdrianLvs a răspuns:

Ai grija la semafoare, treceri de pietoni etc.Si nu incerca sa ii dai sfaturi politistului, pentru ca o sa te pice. Funda?