| WayhaughtK a întrebat:

In cat timp v-ati obisnuit cu ambreiajul si pornirea de pe loc si cu tot ce inseamna sofat?
Saptamana viitoare ma inscriu la scoala si am emotii : ))
Sunt pasionat de masini si abia astept sa am permis, dar tot am o mica teama/emotii pentru trafic.
Sfaturi sa scap de ele?
Multumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin primele 3, 4 sedinte. Dar exersasem miscarile dinainte de scoala

| Liviu a răspuns:

laughing Sa vezi daca faci pe disel si treci pe benzina, trebuie sa inveti iar sa tii ambreiaju big grin

| Evolution a răspuns:

Este nevoie de exercitiul ca si in orice alte domenii.
Cu cat exersezi mai mult (cu cat conduci mai mult) cu atat te vei obisnui si vei stapani mai bine masina.
Este absolut normal sa simti ca nu ai controlul masinii, eu nici dupa ce am terminat scoala de soferi nu am simtit ca sunt stapan pe mine la volan.
A fost nevoie sa conduc foarte mult (de nevoie) prima mea masina + sa fac 2 accidente minore (parcare) sa ma obisnuiesc laughing
Succes!

| biancaebar a răspuns:

Pentru mine au fost nevoie de vreo 8-10 clase ca sa ma invat cu ambreiajul, schimbul de viteze... dar sunt nevoie de mult mai multe pentru a sofa bine.
Este normal sa ai emotii, dar nu trebuie sa le ai cand ai clasele de sofat pentru ca esti acolo ca sa inveti, nimeni naste invatat asa ca spor la sofat si multa bafta!

| lvi7 a răspuns:

Nu e aceiasi perioada pentru toti.O sa te obisnuiesti in cateva sefinte desi motorul va mai muri chiar si dupa terminarea scolii.Succes!