| andreyiu a întrebat:

In ce an au fost introduse noile numere de înmatriculare la mașini (cele pe care le folosim in ziua de azi) și din ce an nu s-au mai făcut înmatriculări cu numere vechi? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Undeva prin 1992 cred ca au aparut numerele valabile acum, pe fond reflectorizant, cu RO si tricolorul pe fond albastru. Dupa 2007 s-a inlocuit tricolorul cu steagul UE.
Numerele vechi, de forma 1 B 6583 au circulat pana prin 2000, cand au fost scoase din uz.
Diferenta dintre o masina cu numere vechi si una cu numere noi (astea reflectorizante), era si in acte. Cele cu numere noi aveau carte de identitate obtinuta prin omologare RAR, cele cu numere vechi nu aveau omologarea RAR, si nici cartea de identitate.