| radomire a întrebat:

In functie de ce consuma o masina mai putin, capacitatea cilindrica sau caii putere? De exemplu o masina de 1.4 cu 80 CP cum consuma fata de una de 1.2 cu 100 CP?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte multi factori care influenteaza consumul nu doar capacitatea cilindrica. un motor de 1.2 cel mai probabil are turbina si cand turbina intra in actiune va consuma mai mult decat un 1.4 fara turbina la acceasi viteza si sarcina.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt multi factori, inclusiv comportamentul soferului in trafic, conteaza daca e reglat bine, daca e benzinar sau diesel etc

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Depinde si de greutatea masinii. O masina mai grea consuma mai mult.
Teoretic, motoarele cu capacitate cilindrica mai mica consuma mai putin. Practic, motoarele cu capacitate cilindrica foarte mica (sub 1.4) trebuiesc turate foarte tare pentru a face fata si de aici rezulta un consum mai mare.
Un 1.2 consuma mai mult ca 1.4 in conditiile in care este exploatat la turatii mai mari. La turatii mici nu trage deloc datorita cuplului foarte mic.
Un 1.4 de exemplu consuma mai putin decat un 1.6; un 1.6 consuma mai putin decat un 1.8 s.a.m.d.
Caii putere nu conteaza asa mult, mai mult conteaza ingineria motorului.

| Bajmatara_Raul_1995 a răspuns:

Conteaza si de marca... Un ford mustang din 2013 cu motor 3.7l cu 305 cp(v6) consuma aproximativ 8, 5l. Un opel astra h cu motor 1.8 de 140 cp(4l) consuma 8-8, 2.

| Urinatorul a răspuns (pentru Bajmatara_Raul_1995):

Hahaha, tu esti serios? Bmw X6, 3.0d 306 cai mananca 10-11l in oras. nu mai asculta tot ce scrie in cifrele tehnice. asa mi-ar manca si mie 8 in oraswinking