| Alinutz1997 a întrebat:

In motor la masina se baga in amestec cu antigelul apa distilata sau demineralizata?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In RADIATOR se baga antigel cu apa distilata/demineralizata. Este acelasi lucru.

| relian a răspuns:

Daca ce cumperi este concentrat trebuie sa il diluezi tu stiu si eu scrie pe bidon in ce procent, dar poti face juma juma, iar apa folosita este cea normala, nu e nevoie de nici o apa distilata.Sau daca cumperi antigel deja diluat atunci il pui asa cum este.Aia e tot.

| TimSem a răspuns:

Apa distilată sau demineralizată este unul si același lucru, din câte știu eu. Dacă ai pus lichid antigel, nu mai e nevoie să pui și apă. Antigelul are toate calitățile de care are nevoie mașina.

| TabletaSB a răspuns:

In motor se baga ulei, nu antigel.

| Mrr2000 a răspuns:

Distilata.

| sobibor a răspuns:

1)Apa distilata nu este exact acelasi lucru cu Apa demineralizata in sensul ca apa demineralizata este mai pura2)In amestec cu antigelul se foloseste apa demineralizata in concentratia data de producator pe recipient(de obicei se merge pe 50-50.3)masina pe timp calduros poate merge si cu apa de robinet, cum a sugerat cineva, dar se vor depune pe toata instalatia si va strica iremediabil.