| Dan1910314 a întrebat:

In prezent full hybrid-ul are rata de condus electric in oras 70% la un consum de 3% (generatia 4 toyota). In viitor s-ar putea ajunge la perpetum mobile?
Vechiul Prius (generatia 1 toyota) avea doar 25% EV rate si consum 6% din cauza ca franarea regenerativa era mai slaba si bateria era cu nickel.
Se preconizeaza ca noile hybride vor avea panouri fotovoltaice integrate, asadar se va ajunge la consum 0% in oras adica perpetum mobile?
Daca un full hybrid va avea consum 0% in oras fara incarcare plug-in de electricitate, mai este nevoie de full electric?
Dau exemplu Prius generatia 5, ce zice lumea: "Perhaps the coolest new Prius Prime feature is a solar panel roof that can charge the battery pack while driving or parked. Toyota says typical sun exposure over the course of a year can deliver 1, 250 miles of electric driving based on solar charging alone.Apr 5, 2023"

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dupa definitia ta, daca circuli fara bilet tramvaiul devine perpetuum mobile. De asemenea, confunzi recuperarea de energie cu producerea de energie, e mare diferenta.
Pana ce un hibrid se va putea incarca eficient exclusiv de la soare, probabil masinile electrice vor fi deja istorie. Cel putin eu asa sper.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar fi un perpetuum mobile daca s ar incarca de la soare?

| relian a răspuns:

Ce-i ala full hybrid? Un full hybrid sa aiba zero consum, despre ce OZN-uri vorbesti omule?
O masina hibrid este o combinatie intre electric si clasic, adica cu ardere interna. Odata ce o masina nu mai consuma combustibil fosil deloc, atunci nu se mai numeste hybrid, este deja electrica laughing

Deci nu exista full hybrid ce spui tu, sau hybrid care sa aiba consum zero laughing atunci pentru ce mai pui pe acea masina motor combustie interna? Doar asa sa te afli in treaba sau care ar fi scopul dupa tine, sau dupa aia de la Toyota cei dai exemplu?
Aaaa poate sa faci masina mai grea laughing aia sigur te ajuta, bateriile vor consuma mai putin, daca masina va fi mai grea, banui ca asta ar fi motivul laughing
Noile hybride vor avea panouri voltaiece pentru a cauta sa minimizeze cit mai mult folosirea motorului clasic, dar ala tot va fi folosit, nu o sa ai nicicum zero consum, odata cei hybrid, zero consum ai cand masina este electrica 100%.

Panourile fotovoltaice fuctioneaza ziua, ce faci cand vine noaptea si trebuie sa mergi sute de km, te opresti si dormi in masina, sa ai consum zero, sa nu folosesti motorul clasic? Atunci il elimini de tot si stai si dormi cand panourile nu mai functioneaza si bateriile is pe duca.

Perpetum mobile cei ala laughing adica tu daca ai curent de la retea, hai sa spunem ai o turbina eoliana, sa zicem ca este a ta, ala e perpetuum mobile dupa tine? Ca nu consumi motorina sau benzina gata ai rezolvat de acum orice?

Eoliana aia, sau panourile alea ce spui, alea ces cu ele, cum au fost facute, ce consum a fost folosit la fabricarea lor?
Nu consumi nimic? Cum adica nu consumi, dar panourile nu costa bani? Daca se defecteaza nu trebuie bani sa pui altele, sa le repari etc?

Bateriile, alea cand sor consuma de tot ce vei face? Treb sa pui altele laughing aia nu-s bani? Ca pui baterii la nu stiu citi ani, sau ca pui benzina la luna sau la saptamaina tot dracu ala este, tot bani dai laughing

Deci s-a dus dreacu toata sandramaua laughing nu mai puneti botu la vraja marii ce povestesc unia.
Energie moca niciodata nu va fi, nici nu exista asa ceva, nici Dzeu nu iti da energie moca laughing pentru ca nu ar avea cum, chiar de ar vrea laughing

Energie este peste tot, ne inconjoara la orice pas, dar nu putem pur si simplu so asimiliam asa cu gindu, masina aia sa o preia sa o duca la roti laughing
Energia, chiar de o gasesti moca, trebuie sa o duci unde trebuie, folosind scule, unelte si materiale, iar alea ghici ce? Costa bani acu esti lamurit?
Descopera cineva o sursa de energie simpla si la indemina oricui, crezi ca gata o sa fie gratis? Nici pomeneala, energia aia trebuie adusa la tine in casa prin ceva, indiferrnt de metoda folosita, trebuiesc aparate, scule, materiale, chiar si de ai putea trimite electricitatea prin aer tot vei avea nevoie de un emitator si un receptor, alea costa bani, chiar de va putea energia trimisa direct in aparate, in scule laughing vorbim aici despre nu SF vorbuim de fatasmagonii, dar le luam de bune, tot trebuie ca cineva sa trimita acea energie, iar aparatul care trimite trebuie intretinut, cineva trebuie sa stea acolo sa il supravegheze, toate alea costa bani.

Stii cum am putea sa nu mai platim nimic absolut nimic?

Daca cineva descopera un sistem si preluam direct din aer electricitatea, direct in radio, direct in motorul unei masini, direct in tv, orice aparat electric va avea incorporat un dispozitiv care sa prea direct din aer electricitatea de care ar avea nevoie.

Wow asa mai da, doara atunci vei putea spune ca ai o masina, un aparat, il cumperi, apoi nu mai trebuie nimic altceva, poate uleiuri, apa sa racesti ceva daca ar fi nevoie, dar n-o sa mai platim niciodata pentru combustibili sau electricitate.

Dar crezi ca ar fi posibil asa ceva? Teoretic ar fi posibil dar oare o sa ajungem vreodata la asa ceva?

| johnnny123 a răspuns:

Tu știi ce-i ăla un perpetuum mobile?
Este un dispozitiv ipotetic care poate funcționa un timp indefinit FĂRĂ a fi alimentat de la o sursă de energie externă.

Din moment ce este alimentat, fie și de energie solară, nu este un perpetuum mobile.

| Dan1910314 explică (pentru johnnny123):

Pai este deoarece nu te costa nimic. Nu alimentezi nici benzina si nici curent. Ea produce de la panouri si de la franare regenerativa. Atunci si franarea regenerativa e o incarcare ca si panoul fotovoltaic.

| johnnny123 a răspuns (pentru Dan1910314):

Faci o confuzie între un vehicul fără costuri de alimentare și un perpetuum mobile. Faptul că alimentarea nu te costă nimic NU înseamnă că este un perpetuum mobile.

Dacă mașina este alimentată cu curent (fie de la panouri, fie de la orice altceva), atunci acel vehicul NU se încadrează în definiția unui perpetuum mobile.

Un perpetuum mobile în sensul real al definiției nu poate exista în realitate. Este doar un sistem ipotetic.

Orice mașină care se deplasează consumă energie, iar acea energie trebuie adusă înapoi dintr-o sursă de energie. Deci nicio mașină nu este și nu va fi vreodată un perpetuum mobile.