| PinkLips847 a întrebat:

In Romania iti cer 10 clase pentru a-ti lua permisul de conducere?

19 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Deocamdata nu prevede nimic legislatia, poti sa nu ai nici 4 clase si sa iei permisul dar este in dezbatere o lege care va prevede sa ai minim 10 clase pentru a obtine permisul de conducere, inca nu este aprobata!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera nu exista o prevedere privind nivelul studiilor, trebuie doar sa stii citi si scrie. Exista o propunere, cuprinsa si in Strategia nationala privind circulatia rutiera, in sensul sa se prevada 10 clase, nu se stie daca si cand va fi aprobata. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Cica 8 clase iti trebuie dar eu m-am informat la scoala ca vreau sa-mi scot categoriile pentru a deveni sofer profesionist si mi-au zis ca nu trebuie (dar e important sa citesc si sa scriu bine). In legislatia rutiera pune ca trebuie 8 clase dar daca scoala nu cere mai bine o fi pentru cei care nu au studiile minime, eu nu am preocupari.

Răspuns utilizator avertizat
| Anca95 a răspuns:

Nu doar 8

| Spitz10 a răspuns:

Bai fratilor nu e adevarat. Unchiumeo nu o facut decat 5 clase si are permis auto.Nu iti cere nici o clasa.

| defapteunuexist a răspuns:

Iti cer minim 8 clase.

| luluta a răspuns:

Nu, doar 8 dar se va vota o noua lege.

| Lumydee a răspuns:

In prezent, in legislatia rutiera nu exista o prevedere privind nivelul studiilor. In curand, insa, este posibil sa intre in vigoare noua lege...

| alexro13 a răspuns:

Eu acum fac scoala de soferi. am 8 clase. nu mi-a cerut nici un act doveditor ca am 8 clase sau nu m-a intrebat nimeni cate clase am.

| mgtow a răspuns (pentru alexro13):

Pentru ce categorii dai?

| alexro13 a răspuns (pentru mgtow):

Acum fac b-ul dar m-am inscris si pentru c si c, e... dupa ce iau b-ul o sa continui cu restul

| mgtow a răspuns (pentru alexro13):

Bafta omule, si sa ai parte de un post pe tir ca si eu dau din aprilie categoriile (cica la atestate o sa mergem jumatate de ora la practic si ne intreaba normele de odihna si mecanica). Chiar daca ai 8 clase pe tir esti mafiot ca ai salariu bun.

| mgtow a răspuns (pentru alexro13):

Am B de vreo 2 ani si ceva si am mai condus o autoutilitara vreo 300 de km si am prins mai mult curaj cand ma voi urca in camion la scoala sa auzim de bine in viitor (ai legaturi care te baga pe fir sa muncesti sau cauti tu?)

| BrIa_7731 a răspuns:

Nu iti cere nimica este de ajuns sa inveti happy

| deagle22 a răspuns:

Inca nu e aprobata legea, eu unu sper sa fie aprobata

| yoandreiyoyo a răspuns:

Ca sa poti avea permis de conducere trebuie sa ai minim 8 clase big grin