| kidi a întrebat:

Încerc deja de ceva timp sa dau exemneul de condus și mereu am picat la traseu. Nu vreau sa ma laud ca eu conduc bine, dar am observat ca atunci când sunt cu instructorul conduc cât de cât ok, făcând greșeli minore (o semnalizare de ex) și când sunt in examen, ma încadrez prost, nu îmi iese nimic, parca is alta persoana. Știe cineva de ce? Ați pățit? Precizez ca deja am impresia ca dau degeaba pentru ca eu in subconștientul meu ma gândesc ca nu o sa trec deși conduc ok. Ce pot sa fac? As vrea sa trec proba dar de ex seara înainte de examen sau in ziua aia efectiv ma gândesc ca sigur nu trec și au emoțiile alea foarte puternice și nu fac tot aiurea cum am zis mai sus. Ma întreb ce e ce mine?

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Incearca pana cand dai de un instructor care nu te intimideaza atat de mult.Vei reusi.

| Sophieka a răspuns:

Majoritatea se confrunta sau ne-am confruntat cu treaba asta...

E evident ca, cand esti cu instructorul conduci destul de bine...Esti sub protectia lui, sub influenta lui, intr-o masina de scoala unde lumea e atenta la tine si unde tu conduci foarte incet...

Cand esti la examen, esti singur, alaturi de o persoana autoritara care decide daca treci sau nu si nu se implica in actiunile tale decat in caz extrem.

Tot majoritatea...Mergem prea de tineri, prea de naivi sa ne angajam in ale soferiei...De aici lipsa stapanirii de sine si a emotilor exagerate.

| anonim3247 a răspuns:

Simplu de tot - trebuie să ai instructor care e la fel ca polițistul.
Când dai traseul - nu ai emoții deloc.
Numai că nu ai unde să găsești instructori din ăștia.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Sau poți să ai instructor - fost polițist examinator care s-a pensionat.
Îți dai seama ce traseu dai.

| kidi explică (pentru anonim3247):

Da, și unde găsesc unul?laughing)

| anonim3247 a răspuns (pentru kidi):

Făceai școala unde sunt ei.
Dacă nu ai făcut școala unde sunt ei înseamnă că nu ai cum să faci cu ei.

| 120bulevard a răspuns:

Daca ai dat de 3 ori maxim cu 3 examinatori diferiti, 20 de calmante si tot n-ai luat, poti sa te lasi, ramai la troleu sau da pe automata, daca nici pe automata nu iei atunci clar colacul nu e de tine, sunt destui teribilisti pe sosea nu mai avem nevoie de unul in plus.

| marniii a răspuns:

Ai emotii prea mari. Cauta guided meditation, mediteaza zilnic 15 minute pana la urmatorul examen si spune-ti mereu in minte: sunt stapan/a pe mine! reactionez bine la stres.

Suna aiurea dar o sa vezi ca o sa te ajute sa fii mai calm/a si sa te convingi ca esti ok
E normal sa ai emotii dar trebuie sa inveti putin sa le controlezi si asta o sa te ajute.