| anonim_4396 a întrebat:

Intercoolerul poate functiona si fara turbina

Răspuns Câştigător
| Eugen000 a răspuns:

Iți explic eu:
Uite: Intercooler-ul are functia de a raci aerul care iese din turbocompresor și urmeaza sa intre in cilindri, pentru a participa la procesul de ardere.

Prin urmare, daca nu ai un turbocompresor, sau compresor mecanic care sa faca un BOOST (presiune aditionala celei atmosferice), NU ESTE NEVOIE DE INTERCOOLER, adica - nu ai unde sa-l pui, si nici nu are sens!
(Daca nu e clar - scrie, ca pot veni cu detalii).

| Nicu999 a răspuns (pentru Eugen000):

Vreau sa montez in intercooler pe un scuter da n-am loc de turbina oare pot sa fac una dintr-un ventilatoe de pc?

5 răspunsuri:
| Eugen000 a răspuns:

Nuu nu, stai. Deci, eu prima data aud de "scooter turbo"...
1. Teoretic poate ai putea sa faci unu din niste ventilatoare, DAR, nu e asa usor cum pare. Trebuie sa ai ventilatoare cu PALE SPECIALE, care sa iti directioneze aerul care intra perpendicular pe impeller-ul (morișca) turbinei, IN SUS...deci - nu... turbina home made - nu prea imi inchipui.

2. Instalarea unui sistem Turbo, in primul tind costa bani.
3. Instalarea sistemului Turbo, necesita si interventii mecanice asupra motorului, ceea ce iar se numeste:"scoate bani din buzunar"
4. Nu cred ca are sens sa faci un scooter Turbo, sau tu vrei sa zbori cu el si sa faci vreun accident?

| Nicu999 a răspuns (pentru Eugen000):

Am facut rost de turbo da una foarte mica si am montato da cum ai spus tu a trebuit lucrat un pic mai mult, adica foarte mult ca sa functioneza totul si sa stii ca merge foarte bine a mai fost nevoie sa maresc si capacitatea cilindrica de la 49 cmc la 100 cmc ca sa nu explodeze si a mai fost nevoie si sa imbunatatesc sinstemul de racire totalul a fost 1000 ron (turbina a fost moca) happy

| Eugen000 a răspuns (pentru Nicu999):

Pai da, subiectu necesita discutie multa....aici ceva depinde de altceva, și tot așa...

| Eugen000 a răspuns:

Nuu nu, stai. Deci, eu prima data aud de "scooter turbo"...
1. Teoretic poate ai putea sa faci unu din niste ventilatoare, DAR, nu e asa usor cum pare. Trebuie sa ai ventilatoare cu PALE SPECIALE, care sa iti directioneze aerul care intra perpendicular pe impeller-ul (morișca) turbinei, IN SUS...deci - nu... turbina home made - nu prea imi inchipui.

2. Instalarea unui sistem Turbo, in primul tind costa bani.
3. Instalarea sistemului Turbo, necesita si interventii mecanice asupra motorului, ceea ce iar se numeste:"scoate bani din buzunar"
4. Nu cred ca are sens sa faci un scooter Turbo, sau tu vrei sa zbori cu el si sa faci vreun accident?