| DomnulMuratura99 a întrebat:

Intre benzina si diesel care ar fi mai avantajoasa pentru un buget mai mic? Din ce am inteles benzina costa mai mult si are consumu mai mare iar diesel se strica mai repede si iarna e problema la pornire

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Acum cativa ani exista varianta cu Diesel pentru ca era cu adevarat mai ieftina si in timp se simtea, acum diferenta este irelevanta. La piese conteaza mai mult marca decat motorizarea si ce noroc ai cu masina pe care se intampla sa o cumperi.

Din moment ce foarte multe tari incep sa faca planuri pentru interzicerea motoarelor diesel + taxe extra pentru ele si majoritatea producatorilor anunta ca in cativa ani nu le mai produc ai 2 variante.

1. Daca iti iei o masina 2nd pe care vrei sa o tii max vreo 3-5 ani, poti sa iti iei ce vrei, chiar si diesel ca o sa scapi de ea pana o sa intre in vigoare legile de care am zis mai sus.

2. Daca o iei noua, ia-o benzina sau electrica/hibrida, pe termen lung o sa fie mai ok ca nu risti taxe extra si nici interdictia de a merge cu ea in nu stiu ce tari din europa care o sa bage legile mai repede.

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Cand iti iei o masina si nu stii ce carburant sa alegi, ei zic sa nu te uiti la ce are si ce nu are fiecare ci mai mult, unde si la ce vrei sa folosesti masina.

Dar din moment ce tu intrebi de buget mai mic eu iti recomand in primul rand o masina ieftina si fiabila. big grin Asta este in primul rand cel mai important lucru daca vrei o masina care sa fie ieftina la achizitie dar si mai ieftina la intretinere. Degeaba iti iei nu stiu ce masina, indiferent de carburant, daca este pretentioasa, se strica repede si costurile sale de reparatie sunt enorme.

Reparatiile la o masina pe bezina sunt mai ieftine si acolo nu prea are ce sa ti se strice.

Concluzia si nu te lua neaparat dupa buget mic.
Daca faci putini km, majoritatea din ei in oras, ia-ti benzina.
Daca faci multi km, mergi la drum lung, ai nevoie de putere, poate mai transporti si persoane in masina + bagaj + poate trebuie sa urci ceva mai abrupt, atunci diesel. big grin.

Inainte era un trend cu masinile diesel doar pentru ca consumau mai putin (cu un litru sau 2) si. atat. :/ Dar din motiv ce nu o conduceau cum trebuie, se strica repede ceva, iar cand se duceau in service si vedeau cat costa reparatia, direct la vanzare happy.
Eu unul mi-as lua diesel, imi place, se conduce mai usor, am cuplu mai mare, putere mai mare, dar din moment ce majoritatea km i-as face in oras, as omori masina si bineinteles portofelul ca sa o repar, deci raman pe benzina.

| Strepix a răspuns:

La astept financiar recomand benzina.
Piese și întreținere ieftină
Fiabilitate
Pornire rapidă
Poți pune GPL, vei plati cu aproximativ 50% mai putin pentru combustibil.

Piesele și întreținerea la diesel sunt mai mari, in schimb motorul are o durata de viata mai mare, durabilitate. Poluează mai mult. Consum mic. Recomandată daca faci multi km pe an. Daca petreci mai mult timp in oras cu masina n ai ce cauta cu un diesel.

Depinde și despre ce masina este vorba. Citeste mai multe articole pe internet.