| tonyc7 a întrebat:

Intre o bicicleta din carbon, una din aluminiu si una din aliaj, care e cea mai proasta? Adica predispusa sa se strice foarte usor in timp ce e utilizata? Si daca te faci de ras cu o astfel de bicicleta... Sau lumea nu tine cont de materialul bicicletei, important e sa arate bine?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. Toate aceste materiale pot fi facute foarte dure si rezistente, dar asta costa bani.

| NLS a răspuns:

1) nu cred ca cunoști duritatea aluminiului pur.
Orice cadru de bicicleta unde apare ca e construit din aluminiu, e de fapt (tot) aliaj de aluminiu (sunt mai multe aliaje folosite, dar cele mai întâlnite sunt 6061, 7005, si 7075).

2) e la mintea cocosului ca un cadru din "aluminiu" (aliaj), nu e la fel de rezistent când e vorba de sărituri sau cazaturi/accidente, la fel ca un cadru din fibra de carbon, din titan sau din otel (otel care se mai folosește foarte puțin spre deloc în ziua de azi).

3) NU exista cadru "stricat", decat daca te referi la cadru îndoit, rupt, forfecat, etc. Din motivele enumerate la 2 (accidente, sărituri, căzături).

| Dannnnii a răspuns:

Important e sa o folosesti pentru ce e facuta. Daca scrie ca e pentru plimbari in parc pe asflat, atunci nu mergi la donwhill in Poiana Brasov.