| CelCeReuseste a întrebat:

Intreb specialistii.
Acum 28 de minute eram in drum spre casa in opelul meu corsa c din 2004, 1.4 motorina chipuit de la 75 de cai la 110, m-am hotarat sa fac plinul, aveam un sfert de rezervor, deci 11l din 44.
Ajung la Lukoil si ca prostea scot furtunul si bag benzina, observ ca pun benzina dupa ce am alimentat 7, 53l, ma duc la casa platesc, ii intreb pe baieti ce ar fi bine sa fac, imi propun sa pun peste motorina cat se poate de mult, ei bine am pus la maxim, asta insemnand ca rezervorul meu continea 7, 53l de benzina si 34, 67l de motorina deci o rata de 200ml de benzina la 1 de motorina, am pornit, fara nici o problema, fara nici un sunet in plus sau in minus la un drum de 12km pana acasa. Am intrebat un coleg daca ar fi bine sa pun un pic de ulei peste ca sa ii dau vascozitate, mi s-a spus ca nu e nevoie si ca nu e o mare problema. Eu inca sunt nesigur pe mine si mi-e frica sa nu imi uzez motorul, masina fiind cumparata saptamana trecuta. Spuneti-va parerea va rog? Asta catre soferii avizati.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Scoate toata motorina din rezervor ca iti distrugi pompa de motorina si altele, faza e ca motorina are si rol de ungere in motor iar daca ajunge benzina risti sa bagi bani multi in motor. Cel mai safe este sa golesti rezervorul si alta data ai grija ce alimentezi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Distrugerea motorului se face la o conatitate mai mare. Trebuia sa nu pornesti masina si sa o duci remorcata undeva unde puteai goli rezervorul. Acum este prea tarziu. Iti va scade fiabilitatea si performantele motorului pana se consuma amestecul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuia sa pui nimic peste ci sa golesti rezervorul. Asa ai sanse mari sa iti distrugi pompa si filtrele de motorina

| Ionut29897 a răspuns:

Salut,cel mai bine dai drumul din rezervor cât poți de mult, nu desface niciun furtun nu te lua după părerile altora

Scoate din el cel puțin 35 de litri și după bagă motorina
Stai liniștit ca nu se întâmpla nimic

Dacă o lași așa Riști sa se defecteze pompa de injecție nimic altceva

Dacă vrei schimba și filtrul de motorina dar nu e obligatoriu.

P.S sunt mecanic calificat și nu esti primul care a patit așa, a venit la mine BMW, Audi și multe alte mărci mult mai pretențioase cu problema asta.

| C._Madalin_Andrei_1999 a răspuns:

Frate,așa a pățit tata. Trebuie sa scoți toată motorina de ai amestecat.o. Desfaci furtunul de alimentare după ce scoți tu tot din rezervor si ii dai cate o cheie pana scoate tot pompa din circuit. Sper sa meargă si la tine

| C._Madalin_Andrei_1999 a răspuns (pentru C._Madalin_Andrei_1999):

De fapt mai corect spus ar fi sa ii pui contactul cat baga pompa apoi il pui si tot așa. Sa ti un bidon sa nu verși peste tot motorul motorina