| TheSeventhSin a întrebat:

Intrebare pentru cei ce au avut Mazda 3 1.6 102 cai (diesel).
As vrea sa-mi cumpar masina asta, mi se pare ca arata bine, motorul e mic deci si impozitul, si imi place cum arata. (Varianta berlina)
Acum, voi ati avut ceva probleme cu ea? De consumat cum consuma? Citisem mai de mult pe un forum ca cica ar consuma destul de mult in oras, probabil si pentru ca e motorul mic si e mai grea. (Dar asta sa vrea sa-mi spuneti voi).
Cam atat ma intereseaza, consumul si daca e o masina cat de cat buna.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Am avut eu mazda 3 (2007), are probleme cu rugina pe la praguri, la mine a picat cutia destul de repede, are distributie pe lant, intretinerea e ok, nu costa foarte mult piesele. Consumul e in functie de cum mergi cu ea. In oras (Bucuresti) ajungi si la 10-12. Mixt e undeva la 8-9.

P.S: 1.6 nu e diesel, e pe benzina.

| TheSeventhSin explică (pentru Intruder19):

Eu ma gasit 1.6 tdi... cel putin asa scrie in anunt.
Eu fac mai mult naveta cu ea, o data la 2 saptamani ma intorc acasa (in weekend) iar apoi plec iar. (E cam 200km 200km intors)
Asa de oras am masina, consum de 5, 5.5.
Voiam sa o iau mai mult de drum nu de oras.
Per total ai fost multumit de ea ca masina?

| Intruder19 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

In afara de problema cu cutia nu am avut alte probleme, chiar am fost multumit de ea.

| TheSeventhSin explică (pentru Intruder19):

Okey multumesc