| ElectricalHex a întrebat:

Intrebarea mea este in legatura cu un vehicul pe care l-am cumparat, dar vanzatorul nu mi-a inmanat fiscalul.
Se poate inmatricula fara fiscal doar cu contractul de vanzare cumparare?
Si care este procedura?
De exemplu daca politia retine certificatul, vehiculul va figura ca radiat din circulatie, pot sa inscriu vehiculul din nou in circulatie doar cu contractul de vanzare cumparare?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Contractul de vânzare cumpărare trebuie sa fie vizat de la impozite. Daca este vizat, ține loc de fiscal.
Contractul se semnează in 5 exemplare, din care tu trebuie sa primești 3. Unul va rămâne la primarie, când îți iei tu mașina in evidenta, unul la DRPCIV când depui dosarul, iar unul il păstrezi tu.
Radierea fiscala nu are legătură cu radierea din circulație. Tu poți circula 30 de zile cu numerele vechi. Daca mașină a fost radiata la cerere de fostul proprietar, poți scoate numere roșii. Si da, in acest caz o poți reînmatricula in baza contractului (+certificat de radiere si restul dosarului obisnuit de inmatriculare).

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate inmatricula, daca detii fisa de inmatriculare, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART. 8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza următoarelor documente:
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia;"
Daca nu detii unul dintre aceste 2 acte atunci nu vei putea inmatricula masina, cu exceptia cazului ca ai incheiat un act de instrainare-dobandire, conform aceluiasi ordin, citez:
"ART. 8^1.În cazul în care transferul dreptului de proprietate asupra vehiculului se realizează prin utilizarea actului de înstrăinare-dobândire prevăzut de Ordinul viceprim-ministrului, ministrul dezvoltării regionale şi administraţiei publice, ministrului finanţelor publice şi al ministrului afacerilor interne nr. 1.069/1.578/114/2016 pentru aplicarea pct. 101 din titlul IX „Impozite şi taxe locale" din Normele etodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1/2016, fişa de înmatriculare a vehiculului prevăzută la art. 7 alin. (1) lit. b) şi art. 8 alin. (1) lit. b) nu se mai solicită."

| ElectricalHex explică (pentru Ioandelasal):

Bun intre timp am avut un accident NU din vina mea (am fost lovit in partea dreapta la iesirea din giratoriu) am recuperat jumatate din valoarea masini de la asigurari (sunt nesimtiti astia cu asigurarile pentru ca nu despagubesc in totalitate) si inainte de toate astea am fost la primaria fostului proprietar in Targu Mures unde am aflat ca are datori mari.
Acum intrebarea se pune asa se poate chiar daca proprietaru are datori sa o trec pe numele meu si sa o inscriu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ElectricalHex):

Da, se poate, daca ai toate actele necesare.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, fara fiscal nu ai ce sa faci. Ce zice acolo Ioandelasal in inseamna ca ai trecuto deja la primarie pe numele tau si vanzatorul a fost prezent acolo si a fost vizata fisa de inmatriculare. In caz contrar fara fiscal nu ai ce face cu masina.

| AndreiNM777 a răspuns:

Daca vanzatorul e din acelasi judet nu ai nevoie de fiscal. dar mai nou am vazut ca la primarie se cere un contract special, cu casute pentru stampile de la administratia fiscala. masina este inmatriculata in continuare pe acea persoana nu se radiaza asa usor.