| anonim0007 a întrebat:

Iti poate lua permisul de la orice concentratie de alcol in aerul expirat? cat de mica fie ea?

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Http://www.alcooltest.ro/cauta/alcoolemie-maxima-admisa/cauta.html aici ai tot. In teorie nu ai voie nimic absolut dar daca te prinde sub 0.04 gr alcool / litru in aerul expirat... ai decat amenda, daca depaseste 0.08 gr adica 0.8 mgr. atunci dosar si risti puscarie in functie de cum se stabileste ca ai fost pericol in trafic sau nu. Nu iti recomand sa bei nimic oricum!

| a1doru a răspuns:

Cel mai sanatos e sa nu bei inainte de a urca la volan rolling on the floor

| adelynaa a răspuns:

Nu se admite nici o concentratie de alcool, til ia si la ceea mai mica concentratie
- daca ai sub 0.40 mgr atunci ti se suspenda permisul pentru 3 luni de zile + amenda
- daca ai peste 0, 80 mgr poti sa iti iei adio de la permis, si sa te rogi sa nu te bage la inchisoare pentru ca iti va face dosar penal... si risti sa te bage la inchisoare in functie de cat de periculos ai fost in trafic.

| WeaponGirl a răspuns:

Baga bine la cap:
In Romania(si in toate tarile foste comuniste) alcoolemia permisa este 0, 00 la mie. Daca alcoolmetrul politistului afiseaza sub 0, 4 mg alcool pur in aerul expirat vei plati doar o amenda si ti se va suspenda permisul. O diviziune de peste 0, 4 te va obliga sa iti masori nivelul de alcool in sange. O valoare peste 0, 8 g alcool la litrul de sange te arunca in categoria infractorilor cu o pedeapsa de la 1 pana la 5 ani.
Deci...da, iti poate lua permisul la orice concentratie de alcool.big grin

| IonutPutinica a răspuns:

Limita 0.4 mgr alcool/L aer expirat

| Darkkfruit a răspuns:

Limita este o, 4 mgr alcool / L aer expirat
iar la o, 8 mgr alcool / L singe, este caz penal
Bafta