| Începătorul988 a întrebat:

Japoneza diesel sau nemteasca diesel? Lancer X diesel 2.0 140cp, sau Golf 5 2.0 140cp.
Din cate am inteles ar avea aceleasi motoare, dar din ce am citit pe internet difera. Adica cel de pe lancer e Common Rail, iar cel de pe golf e pump duse

10 răspunsuri:
| PaulStudio a răspuns:

Salut,
in primul rand trebuie sa fii bine hotarat daca intr-adevar iti trebuie masina diesel, cam cati km faci pe an?

Motoarele pompe-duse sunt mai fiabile in timp decat cele common-rail, chiar si in varianta supra-alimentata, deci as merge pe golf 5 fara probleme, este o masina reusita cu motorizari bune

| Începătorul988 explică (pentru PaulStudio):

Peste 25,000 km/an

| PaulStudio a răspuns (pentru Începătorul988):

Atunci it prinde bine un diesel, golf 5 ar fi bun

| Începătorul988 explică (pentru PaulStudio):

La mk5 m-am gandit si eu, mi-as permite chiar si un GTI, dar nu prea ii stiu consumul. Si ma gandesc ca nu ar fi mic la un 2. 0tfsi
Alte modele ce ati mai recomanda? Ma intereseaza sa il fac si de expo tunning.

| PaulStudio a răspuns (pentru Începătorul988):

Golf 5 GTI 2.0 TFSI consuma, deja nu mai e diesel, arata si foarte bine fuge tare dar poate mai bine iei Golf 5 diesel ca iesi bine la consum daca faci atatia km pe an, si e mai ieftin ca vrei sa ii faci tunning si mai trebuie investit. Poti sa ii pui niste bari fata din pachetul GTI si arata asemanator, racing stripes etc.

O alta varianta mai sportiva ar fi de la BMW, seria 3 de prin 2007-2009 Facelift, ofera mai multa sportivitate, design, tractiune spate, dar evident la costuri ridicate la piese si intretinere plus de obicei BMW au fost alergate mult, depinde si cum a fost intretinuta.

| Începătorul988 explică (pentru PaulStudio):

De tractiune spate imi e mare frica... Voiam sa imi iau seria 1, sau e46 coupe facelift, chiar si un e90.

| PaulStudio a răspuns (pentru Începătorul988):

Seria 1 este o compacta frumoasa, si am mai vazut modele si cu tractiune fata, dar cu ceea spate iarna e mai dificil si periculos, poti pierde usor controlul directiei si sa intrii in derapaje necontrolate.

Daca esti la inceput nu iti recomand, o sa ai timp destul sa te aventurezi si cu BMW mai incolo.
Golful 5 cu 140 cp e super, si preturi bune.

| Începătorul988 explică (pentru PaulStudio):

Seria 1 cu tractiune fata? Unde gasesc asa ceva?

| PaulStudio a răspuns (pentru Începătorul988):

Am vazut intr-un anunt auto dar nu sunt sigur daca e adevarat ca de obicei BMW face tractiune spate

| Începătorul988 explică (pentru PaulStudio):

Imposibil ca bmw sa faca tractiune fata.