| Whitesnake99 a întrebat:

La 10.000km/an, la cati ani ar trebui schimbate cauciucurile? Eu rulez de aproape 4 ani (in mai se fac 4 ani de cand am luat masina) niste all season-uri Pirelli si imi dau seama ca am cam fortat nota ca deja sunt cam duse pe fata - deci ele teoretic fiind all season practic am mers 4 ani x 2 sezoane = 8 ani? Pareri? Am fortat prea tare?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au o limita marcata pe ele, in canale vezi niste liniute de cauciuc, daca alea ating asfaltul si cauciucul a ajuns la nivelul lor le schimbi, poate sa dureze si 10 ani daca ai tratat bine masina si nu ai lasat-o mult la soare sau frigul iernii, tinuta in garaj https://images.app.goo.gl/kC5nmWJDwbgyx4UcA

| relian a răspuns:

Daca conduci normal si la cati km faci tu undeva la 6 ani.Deci tu daca ai mers 10 mii km 4 ani, aia inseamna ca nu ai fortat nimic, ai mers doara 4 ani.
Eu iti zic din ce am vazut la cei care schimba cauciucuri,aici unde is eu mai toate is All season,sa nu zic toate, aici nu exista cauciucuri de vara, de iarna, deci am vazut la ei un poster si arata, o sa fac poza cand mai merg acolo, arata cam cat este bine sa tii un cauciuc si scria 6 ani, dar la 15 mii de mile sau cat se fac aici asa moderat.

Arata acolo la 6 ani in cati metri se opreste masina daca franezi la 1 an la 2 si etc pana la 6 ani, asa spuneau ca dupa 6 ani este bine sa schimbi.
Acum ca faci 10 mii, sau ca sta masina, caucicul ala se uzeaza in timp chiar de sta pe loc, nu la fel ca si cum ar rula, ca urmare eu zic ca si aia la 6 ani daca conduci cum spui 10 mii.
Eu am tot pirelli dar din ala run flat si cum stateam eu la aia, asteptam am vazut chestia aia, era acolo afisata.
Mai arata si masura la crampoane si alte chestii.
Vad unia spun de crampoanele alea sau cum se numesc ca is confortabile daca is mai neuzate, n-are a face cu confortul, alea are a face cu franarea, franeaza mai bine masina daca alea is uzate mai putin. Poti avea cauciucuri ca la formula 1 si confortul tot ala e, dar cand franezi te duci laughing
Sa mentii cauciucurile in buna stare trebuie sa nu scartii rotile sa iasa fum din ele, si cei f important, mai ales daca pui cauciucuri noi, sa faci geometeria si sa fie facuta bine, altfel o geometrie defectuoasa iti maninca cauciurile de nu-ti vine sa crezi.
Am patit odata am pus noi si intr-un an erau ca de formula 1 laughing asta pentru ca geometria era varza, un destept de la dealer a zis gata am facut, dar nu facuse nimic laughing deci ai grija si unde faci ce faci.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Nu e deplasat nimic, tu cred ca una cintesti alta pricepi.Eu am spus ca idee, am vrut sa arat sa nu mai zic ca se fac cauciucrile flat, am zis asa mai babeste, deci n-a fost vorba de formula 1.
Crampoane am zis,crampoane sau cum sor numi, deci nu vad ce am spus aiurea, dar tu sa nu taci, probabil te plictisesti si n-ai ce face laughing
Daca e sa ma iau dupa termeni tehnici nici profil nu este corect, dar cum am zis tu nai cui scrie laughing daca spui profil sau cum se numesc tehnic, tu crezi ca omu stie cei aia? O sa creada ca zici de zeama de varza laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Mergi si canta la alta masa,esti jalnic,nu am spus ca cunosc termini exacti sau cunosc termeni tehnici,am si spus clar crampoane sau cum sor numi,deci "cum sor numi"asta iti spune ceva? Probabil nu iti spune nimic,tu o tragi tot pe a ta,esti o persoana cu care nu prea ai ce discuta
Oamenii pe aici cauta raspunsuri simple, cuvinte pe intelesul lor nu rahaturi ce debitezi tu, esti departe amice, cata la alta masa, vezi pe unde e gica petrescu laughing

| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Referitor la ce spui tu ca se numeste relief bati campurile amice,atat in engleza cat si in limba romana se numeste "banda de rulare" deci ce auzi tu pe la soferii aia ai tai,prostii din auzite,pune mana si mai invata inainte sa te dai mare lovit pe aici,esti total pe linga.

Acu ma uitai la americani si la romanii si asa o numesc,banda de rulare nicidecum relief ce spui tu,poate ai auzit la nea caisa din colt si o bagi din top.
Iara crampoanele ce spui tu de gheata,zapada iar bati campiile patriei,tot asa se numesc nu-s crampoane deloc laughing o dai numa in balarii.
Ce spun eu am citit la fabricant,iar in RO am citit tot pe un website de fabrica si aia asa ii zic banda de rulare.
Iara canalele alea sunt pentru apa,ca apa sa circule pe acolo sa nu stea pe suprafata de rulare.
Eu daca am raspuns ceva celui care a intrebat de regula o fac folosind cuvintele mele,sau cuvinte pe care omu sa pe priceapa,nu ma duc sa caut cuvinte tehnice,nu vad rostu,care intreaba ceva daca ar stii acele cuvinte nu ar mai veni sa intrebe.
Websitele asta de aia este,sa spuna care stiu mai simplu decat gasesti pe netu asta.
Asa si omu ala putea sa caute ca doara nu-i idiot, dar se duce cauta, gaseste definitie, explicatie dar cu teremni tehnici sau definitii scurte ce nu le pricepe toti, asa ca vin aici sa fie lamuriti.
Nu toata lumea s-a nascut ca tine invata direct din fabrica cu de toate nascut din fabrica cu relief laughing
Auzi la tine dar ce sigur esti pe tine, da asa se spune tehnic relief happy0 so spune asa dar nu la cauciucuri,poate la geografie sau limbaj popular.
Asa ca pe viitor nu te mai umfla in pene,nu mai spune aici chestii prinse din zbor de tine, tu esti ala la care orice zboara se maninca, nu eu.
O zi buna sa ai si nu te mai agita sa raspunzi ca deja is lamurit cu deastia delde tine.
Deci exact cum am spus, zii tu cuiva de relief si sigur ala o sa creada ca is muraturi, zeama de varza cum am spus laughing
Mai degraba ar intelege banda de rulare decat reliefuri, dealuri vai ce spui tu.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Tot nu vrei sa te dai batut vaz laughing omule nu au nici un relief,au canale,deci in banda aia de rulare au canale prin care apa circula,asa am citit,asa ca las-o moarta, eu o tiu de coarne tu spui cai ciuta laughing Talmes balmes e in mintea ta, nu exista nici un crampon nimic, acum vad ca tu esti cel cara tot ii tragi cu crampoane laughing esti tare de tot.
Ambele cauciucuri ce atari tu is normale, alea sunt modele canale prelucrate diferit fctie de fabticant, sa stii si tu sa nu mori nestiutor.
Cas de iarna cas de vara nu modelul benzii de rulare conteaza ci materialul probabil care banui ca este ceva mai soft la cele de iarna.Hai fugi ca nici nu ai vazut cauciucuri in viata ta laughing
Ce arati tu cauciuci de iarna pai modelu ala am avut si este exact all season,dar fiecare fabricant face un anume model,mai exact traseaza acele canale,nu-i nici un crampon,este o banada care are prelucrat sau asa este turnata cu canalele alea,care inca odata iti repet sunt pentru apa, ca apa atunci cand ploua sa poata iesi de sub cauciuc, altfel ar rula cauciucu pe apa, asa ca las-o asa ca macane.
Clar se vede si la prima poza nu este nici un crampon, sunt canale doara cas altfel facute fata de poza a doua, la care au canale si pe longitudianala si transversal.Hai du-te cum am spus dupa gica petrescu laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Du-te si te impusca,esti praf. Tinte metalice,mai devreme ziceai crampoane,acum is tinte de metal laughing cu ce rahaturi mai umbla lumea asta,te si minunezi.
Tot ce arati tu sunt chestii luate de la soferi,deci ce ai spus tu ca eu as fi auzit,de fapt faceai referire la tine.
Am spus ca asa arata toate cauciucurile ca au acele canale care nu se numesc relief,ca de fapt despre asta era vorba.
Tu ai intrat singur in discutie sa imi atragi atentia ca nu se numesc crampoane,dar nu sa atragi atentia,te-ai adresat obraznic,ca de aia am continuat si eu,ai avut o abordare de "mare destept" stai cum ai zis ca fac comparatii deplasate,ca pana la urma sa ajungi sa spui tu de crampoane laughing,ba ai spus ca exact asa se spune si tehnic relief,deci ai continuat sa te dai mare smecher sef de trib laughing iar eu am spus nici pomeneala,se spune altfel,dar tot continui sa aberezi,acu o dai la intors cum am ajuns la discutiile astea.
Pai asa ai ajuns ca te bagi unde esti depasit laughing in loc sa dai raspuns celui care intreaba te bagai in discutie cu mine,dar macar de ai fi facut-o rezonabil.
Eu am explicat frumos si simplu ca trebuie sa dai raspuns folosind cuvinte de astea mai simple,sa priceapa romanu care intreaba,nu relief,nu suprafete de rulare bla bla,ca asa si eu daca era ma puteam duce sa caut, cum de altfel am si facut si o bagam aluia ia de aici frate, intelegea ala in gura laughing
Inca odata iti zic ce am spus eu ala pe pariu ca inteles si asa trebuie date raspunsuri sa folosesti tu cuvintele tale, sa faci comparatii, lasa ca omu intelege, daca tu nu pricepi stai deoparte ok? Da raspuns celui care intreaba si du-te militar laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Du-te si te impusca,aici nu se discuta despre prifile de metal pentru rigips laughing omu a intrebat cand schimba cauciucurile,eu i-am raspuns din ce am vazut de la fabricant.
Apoi ai venit tu cu profilele tale. Daca politistu e prost tamaie,ala scrie cum i se scoala este fix problema lui,tu ai spus ca da tehnic asa se spune profil,iar eu am mers la fabricant am cautat si nu se spune pe nicaeri profil,nici in engleza nici in romana,se spune banda,daca aia care le fabrica le spune asa,se trezeste nea dorel politistu si spune profil,aia e fix problema lui sia ta,deci ala scrie popular,sau cum s-a trezit dimineata.
Asa si la Frigider oamenii spun frigider,te duci la magazin intrebi de frigider aia stiu,dar aia e asa poopular tehnic nici pe deaprate nu-i,Frigidaire este de fapt o companie nicidecum un aparat.
Dar aste E grele pentru tine sa le pricepi.
Cemi pasa mie cum raspunde nu stiu ce sofer despre uzura,eu am spus ca am zis crampoane sau nu stiu cum le spune,deci am recunoscut ca nu stiu,asta odata, tu ar fi trebuit sa nici nu mai te bagi in sama pe tema asta, dar nu ai putut tace, ai venit cu profile, eu am spus de cuvinte tehnice, la care tu mai deal dracu ai spus da profil se spune tehnic happy0 care nici pomeneala de asa ceva.
Cuvant tehnic este ala cei scris in carte,cei scris de fabricant,nu ce spun oamenii,ce spun nea dorel politistu sau nea gica vorba ta soferu.
Cum am spus pe tine nu te poate invata nimeni nimic,nici macar nu stii sa discuti, nu recunosti ca gresesti, tot cauti sa fie ca tine.
Cum am spus de la inceput eu nu am stiut cum se spune la suprafata ce ruleaza, am zis crampoane sau cum leo mai zice, deci se intelege clar ca nu stiam, nici nu am spus ca stiu.Insa tu ai zis domle eu stiu is gica petrescu laughing pai ba romane care esti tu roman, de ce nu recunosti? Zii da frate asa este nici eu nici tu nu am stiut cuvantu tehnic, uite asa zic soferii, oamenii, politia, zic si eu ca ei.Asa mai veneai de acasa laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Se schimbă în funcție de uzură și timp. La tine este cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E Normal ca cele de pe față să se ducă mai devreme, asta dacă nu le-ai rotit cel putin odată la 7-8 mii de km

Răspuns utilizator avertizat
| Nick007e a răspuns:

Uita-te la uzura in primul rand, sunt schiuri du-te pe pârtie cu ele daca nu au ajuns la limita uzuri și nu prezintă crăpături de îmbătrânire nu sunt scoapte dai pedala