| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

La ce înălțime (metri) limita minima și maxima are un AVION fata de Pământ?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu de cate ori am mers cu avionul (cele de pasageri) nu a depasit niciunul 9900-10.000 de metri altitudine, deci cam asta este inaltimea optima pentru cele de pasageri.
Nu stiu cele de vanatoare/militare dar banuiesc ca zboara mult mai sus.
Altele care imi scapa acum denumirea, cele care duc 2-3-5 pasageri zboara mai jos cu mult decat un avion de pasageri.
Deci difera de la un tip de avion la altul.

| Frank51 a răspuns:

+-10.000m de pasageri
5-6000m private
7-8000m armata
Daca îmi permiți la ce te ajuta această informație?

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru Frank51):

Ehh o sa merg în curând cu AVIONUL ÎN EGIPT. Si eram curios...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Daca tu esti cel din poza, slabe sperante sa ajungi tu vreodata in Egipt, la piramide :(

https://www.facebook.com/....../photo.php

| BursucDinCluj a răspuns:

Limita maxima depinde de tipul avionului cele de pasageri de obicei intre 11000-15000 m dar altele cum ar fi cele de spionaj pot si la limita stratului de ozon adica ff mult. Sper ca te am ajutat. Funda?