| anonim20155 a întrebat:

La ce se refera acest lucru când vorbim de școlile de șoferi?

,, Avem mașini cu cutie automată pentru persoanele cu dizabilități care vor să obțină permis și să conducă"

Nu înțeleg, pot conduce și cei cu handicap o mașină?
Se pare că da, dacă este să-mi răspund singur la întrebare din moment ce scrie negru pe alb pe multe site-uri ale școlilor de șoferi asta citez :avem mașini cu cutie automată pentru persoanele cu dizabilități (handicap) care vor să obțină permis de conducere.
Voi ce înțelegeți din asta? Care este practic adevărul?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce atata mirare? Si persoanele cu handicap pot avea permis de conducere

| anonim20155 explică (pentru suntserios):

Da, nu sunt împotriva lor nicidecum. Doamne ferește. E normal, au nevoie, cu atât mai mult că sunt persoane cu handicap sau dizabilități.
Doar am întrebat de curiozitate că nu știam dacă există așa ceva în lege. Atâta tot. De aceea eram mirat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, e bine stiut faptul ca exista soferi cu dizabilitati locomotorii. Sunt acele masini cu comanda manuala, la care frana, acceleratia (si chiar si ambreajul, pentru masinile cu cutie manuala), sunt actionate tot cu mana. Au diferite sisteme mai complicate, de exemplu cu ambreajul pus pe maneta schimbatorului, sau pe aceeasi maneta cu acceleratia, iar frana undeva pe volan. Erau mai multe sisteme in trecut, iar Trabantul era folosit in principal, am impresia ca venea si din fabrica cu comenzi manuale.
Persoanele cu dizabilitati au un sticker albastru sau verde, patrat, si le sunt rezervate cateva locuri de parcare aproape peste tot, in special in curtile institutiilor de stat, si a supermarket-urilor, cat mai aproape de intrarea in cladire.

| anonim20155 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Există asemenea mașini de cumpărat de către persoanele cu dizabilități?
Sau trebuie să faci comandă specială la o marcă anume de autoturisme?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim20155):

Cred ca exista kit-uri de comenzi pentru a modifica masinile, si/sau firme ce se ocupa cu asta. Poti face orice masina pentru asta, doar ca trebuie omologata modificarea la RAR.

| dannyel86 a răspuns:

Exista masini special configurate, pentru ca si cei cu handicap fizic sa poata conduce, daca indeplinesc celelalte cerinte prevazute de lege.