| anonim_4396 a întrebat:

La ce se refera cai putere?
La cata greutate poate sa duca un autovehicul?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se refera la puterea motorului... practic la ce viteza poate ajunge

| danutzu96 a răspuns:

E o unitate de masura inventanta pe vreamea motoareleor pe abur si semnifica puterea unui cal de a ridica o greutate pe un scripete intr-un interval de timp. Un cal putere este egal cu aproximativ 746 W sau 0.75 KW. De obicei in cai putere se masoara puterea motoareleor cu ardere interna, dar se poate exprima in W foarte simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite aici ceva util: https://www.youtube.com/watch?v=QD_RAanm15U

Bafta!

| PsyhoChild a răspuns:

Este o unitate de masura cu care se masoara puterea