| Moldoveanu15 a întrebat:

La o MAZDA 6 Sedan (GH) 2.2 MZR-CD la cat timp se face distributia?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Pai distributia se face la o anumita perioada de km si nu tine neaparat de marca masinii daca vrei sa fie SAFE.
recomandarea mea este la fiecare +60.000 km distributia pe curea, la tine e pe lant din cate stiu asa ca sfatul meu este sa mergi la un service bun si sa faci o verificare, daca imi aduc aminte distributiile pe lant tin lejer 200.000 kg unele poate si mai mult, dar nu merita sa incerci cat de mult duce lantul pentru ca atunci cand se rupe arunci motorul spre deosebire de cea pe curea care strica supape...
Incearca sa te documentezi mai mult pe net la cat zice lumea ca a schimbat distributia pe lant iar daca nu esti sigur mergi la service cum ti-am zis. Stiu ca distributiile pe lant sunt scumpute, sfatul meu daca tot o inlocuiesti sa pui una originala nu aftermarket care sunt loterii (unele bune, altele rele)
eu am o masina pe benzina cu distributie pe lant happy