| benny a întrebat:

La permisul de conducere ce inseamna atestat pentru categoria c sau d

Răspuns Câştigător
| white_2190 a răspuns:

Atestatul profesional
Atestatul profesional este documentul ce se eliberează de Autoritatea Rutieră Română (ARR) şi dă dreptul titularului permisului de conducere, angajat pe bază de contract, să conducă autovehiculele ce au ca scop :
- transport de mărfuri intern şi/sau internaţional cu autovehicule cu masa maximă total autorizată(m.m.t.a.) peste 7, 5 tone;
- transport public de persoane;
- transport de produse sau substanţe periculoase;
- transport cu autovehicule cu mase şi/sau gabarite depăşite.
Atestatul profesional se suspendă sau se anulează de către autoritatea care l-a eliberat dar numai în cazul în care titularul a săvârşit abateri grave sau repetate de la reglementările transportului rutier şi protecţiei mediului.
Atestatul profesional se poate REŢINE de către agenţii de poliţie dacă actul are durata de valabilitate expirată, cu obligaţia de a fi consemnat aceasta în procesul verbal ce se încheie la constatare.

| benny explică (pentru white_2190):

Si cat timp e valabil acest atestat

| white_2190 a răspuns (pentru benny):

Daca nu ma insel 5 ani

| mgtow a răspuns (pentru white_2190):

Ai uitat sa zici ca atestatul de marfa periculoasa e ADR (se obtine dupa un an de experienta pe tir) chiar daca trece un an de la eliberarea categoriilor C, CE si agabaritic (pentru transport de vehicule care au scop in uzul domeniului public ex. excavator, tractor, etc).

| mgtow a răspuns (pentru benny):

Da 5 ani au valabilitate acele atestate (ADR, ARR, transport persoane si atestat TAXI) cel de taxi e doar daca se angajeaza ca sofer pe taxi.

7 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Este atestatul de profesionist pentru camion si autobuz.

| meduzza a răspuns:

Adica sa ai si pentru tiruri si autobuze sau ceva de genul.big grin

| CupY a răspuns:

C e pentru camioane fara remorca,
iar D este pentru autobuze.