| anonimbuc21 a întrebat:

La prima pornire când e rece îmi scârție cureaua de accesorii vreo 5 minute până se încălzește mașina.
După nu mai scârție deloc.
Care e problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu știu, dar mie îmi scârțâie de 3 ani și nu mă prea interesează laughing
La cald tace. Am verificat rolele la mână, și par ok toate. Ar putea fi sarcina prea mare pe alternator, la rece.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Frigul.
Cureaua este mai veche, se intareste, pierde elasticitatea si aluneca.
Foloseste-o pana ce mai functioneaza, dupa aceea schimb-o si problema nu va mai exista o vreme.