| Caddy14 a întrebat:

La un Logan 1.4 din 2006 ce cheie imi trebuie la discurile de frana? si ce discuri recomandati? (pe fata ca pe spate am tambur)
Funda la un raspuns corect.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Discul este fixat cu doua suruburi Torx30.
Etrieri cheie de 13, port etrierii cheie de 19.
https://www.youtube.com/watch?v=Hox7GRZy2lo

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca imi aduc aminte bine, discul pe fata e prins cu doua suruburi, la care iti trebuie surubelnita in cruce.
Suruburile alea tin discul doar cat sa nu iasa deodata cu roata, prinderile de forta fiind prin prezoanele rotii.
Sa bati putin inainte de a incerca sa scoti suruburile, altfel le rupi instant.
Si te sfatuiesc sa nu incepi lucrarea fara o trusa buna de biti (capuri de surubelnita), ca sa poti alege o surubelnita ce nu lasa urme in suruburi, ca sa nu fii nevoit sa le inlocuiesti, data viitoare. Daca ai o surubelnita prea subtire si ascutita, iar surubul e cu 'crucea' lata, vei roade capul surubului.
Eu folosesc doar clichet 1/4 cu un prelungitor si cap potrivit, ca sa nu 'patineze' nici un surub. In consecinta, in astfel de cazuri pot rupe foarte usor suruburile, de aceea bat putin in surub, si aplic niste spray, inainte de a incerca.

| Caddy14 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi de sfat dar alea 2 surube nu sunt in cruce.