| Vasile323 a întrebat:

Ma încurc când ajung în intersecție, de multe ori îmi zice instructorul sa merg mai tare și îmi venea masina din dreapta și intersecția era nedirijata. Va rog cineva care știe sa îmi răspundă,

Răspuns Câştigător
| Mirris a răspuns:

Dai prioritate acelei masini din dreapta ta apoi iti continui drumul insa e cel mai bine sa vorbesti cu instructorul tau.Succes pe mai departe.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sa îți răspundem ce? Asculta de instructor, pune-i lui intrebarile, explica-i ce nu intelegi, probabil se pricepe mai bine decât puștii de pe aici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce sa iti raspundem? Ai dat o situatie ipotetiva atat de vaga. Nu avem ce sa iti explicam cand nu stim situatia in care ai fost. Poate era suficient timp sa treci, poate configuratia intersectiei iti dadea prioritate samd

| Crackman a răspuns:

Ce faci tu acolo este prioritate de dreapta.
Un vehicul ce iti vine din partea dreapta la un drum, intersectie etc trebuie sa respecte aceasta regula.

| Vasile323 explică:

De asta ma încurc pentru ca când ma apropii de o intersectie fără nici un indicator instructorul îmi zice sa merg mai tare ma gândesc sa nu fie alta categorie de drum de ex o străduță care intra în drumul principal. Eu știu ca când ma apropii de o intersectie fără nici un indicator trebuie să reduc viteza și sa ma asigur din partea dreapta iar dacă vine masina trebuie să îi acord prioritate. Rog sa îmi explice cineva?

| Mirris a răspuns (pentru Vasile323):

Cel mai bine vorbeste cu instructorul ca de aceea e instructor.Si eu sunt la scoala de soferi si teoria stiu dar in practica ma mai incurc si eu cateodata cu prioritatea de dreapta.Cand nu sunt sigura de ceva intreb instructorul si asa invat.Totusi daca vezi ca dupa cateva sedinte nu inveri mai nimic inseamna ca ori esti greu de cap si pricepi un pic mai greu(la fel si eu am fost), ori instructorul nu iti explica indeajuns, iar in cazul asta schimba instructorul. Spor la condus.