| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva care are cunostinta de cauza? deci...am un daewoo lanos si am pierdu cheile am spart contactul dau pe direct la automat dar nu porneste masina pentru ca are imobilizator electronic stie cineva cum sa dezactivez acest imobilizitaror? multumesc anticipat

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Greu, foarte greu. Operatiunea necesita rescrierea softului din calculatorul motorului, fiind mai mult decat riscanta. Nu cunosc personal cazuri, dar am auzit o poveste despre un tip care se ocupa cu asa ceva si a reusit sa strice complet calculatorul unei masini. Nu stiu daca e adevarata sau nu povestea, dar eu unul nici nu as incerca sa aflu...
Sfatul meu este sa nu continui sa mai distrugi alte elemente, ci sa mergi la o reprezentanta cu documentele masinii si ale proprietarului. Costul unei chei noi este mai mic decat costul contactului distrus, din pacate insa tu va trebui sa le comanzi pe amandoua.
Dupa ce primesti noua cheie, primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa mergi la un atelier de multiplicat chei sa iti cloneze cheia si cipul acesteia. Apropo, cu cheia de rezerva a masinii ce ai facut?
Later edit: unele firme de multiplicat chei se lauda ca pot face o cheie si avand doar incuietoarea, ba chiar si cipul. Nu ma pricep, s-ar putea sa mearga si chestia asta, dar oricum e pacat ca ai spart contactul...

| darrio2007 a răspuns:

Este masina ta?

identitate
| identitate a răspuns:

Tu ai furat masina!big grin In cel mai bun caz, altfel esti...rau de tot!
Nu se poate, ha!tongue De asta am si eu!tongue happy
Se poate doar cu soft, si fara sa spargi contactul. Dar nu poate oricine si cu orice masina, daca mai schimbi una alta,"pe ici pe colo, prin punctele esentiale"...
Daca era masina ta, aveai cheia de rezerva, cel putin codurile si stiai despre ce e vorba.
Daca e sa schimbi tot, nu face masina pe cat trebuie sa platesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aici e o problema grava trebuie sa duci masina la casa oficiala tu nu poti sai faci nimic are cod contactul unica solutie e sa iti faci chei la casa daewoo chiar daca e scump alta solutie nu e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MASINA am cmparat o de la o licitatie fara cheii nu sunt in tara si nu cred ca mai renteaza sa o fac deja am depasit bugetetul preconzat multumesc mult pentru sfaturi deja am fost la reprezentanta

| Goofy77 a răspuns:

Fara cheia originala nu prea poti sa o pornesti avand in vedere ca ai spart si contactul bani mai multi