Întrebare recomandată | gabi91 a întrebat:

Mai am putin si fac 10.000 de km de cand am schimbat uleiu si filtrele la masina, dar nah, se intampla sa n-am banuti acum...si intrebarea mea este.e vreo problema dac mai merg vreo 1000 de km...cu filtrele si uleiul actual, ar fi vreo problema daca le schimb la 11.000 de exemplu?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e nici o problema, poti merge linistit, unii schimba uleiul la 20.000 sau chiar la 30.000, bineinteles si in functie de calitatea acestuia.
Daca te pricepi cat de cat, poti demonta filtrul de aer sa il sufli cu aer comprimat, iar filtrul de combustibil sa il desfaci la capatul dinspre rezervor si sa il golesti de continut.

| BassHunter13 a răspuns:

Nu ii nici o problema! Normal uleiul se schimb la 15000km! Dar toate serviciule recomand la 13000km! Deci linistit mai poti sa mergi 3000km dar sa verifici si daca este necesar sa mai complectez!

| RB26DETT a răspuns:

Nu este un capat de tara dar incearca sa nu mergi chiar prea mult totusi ca nu prea cred ca e bine, acum depinde si ce fel de ulei ai, daca este de calitate nu se intampla cine stie ce dar daca l-ai cumparat foarte ieftin si nu este de la o firma cunoscuta s-ar putea sa afecteze pe ici pe colo. http://www.masini.ro/stiri/utile/schimbarea-uleiului-masinii-2/16662/ aici ai un site cu informatii despre 'schimbarea uleiului'

| CatalinOrzan a răspuns:

Merge sigur!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de masina. la unele schimbul de ulei se face la 10.000 la altele la 20.000. Nu se intampla nimic daca il schimbi la 11.000 stai linistit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i pana rupi cureaua de distributie!

| petrica1111 a răspuns:

Nu eventual poti sa completezi.

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Nu se intampla nimic, eu am uitat de ulei si am mers 30.000 Km in 3 ani cu un Peugeot 206 benzina si motorul este in parametrii, noxe, compresie.

| Gabriel123tecu a răspuns:

Nu e nici o problema.

| dragonbos a răspuns:

Poti sa mai mergi 2000, 3000 km dar sa nu fortezi motorul

| Fl4V1US a răspuns:

Depinde de ulei eu am luat unul de am facut aproape 20.000 cu el si nu are nimic
am un ford focus 1. 8tddi de 90cp

| OnlyLOv3e a răspuns:

Nu.

| Radu2001 a răspuns:

Schimba-l pana in 10.000 de km!

| Nathanael97 a răspuns:

Nu este nici o problema! Uleiul masini se schimba normal din 15.000 in 15.000.Dar se spune ca este bine sa il schimbi mai devreme.Eu l-am schimbat la 16.000 si reprezentanta(OPEL) a spus ca nu este nici o problema.