| darkhell217 a întrebat:

Mai nou trebuie carnet la scuterele sub 50cmc? a intrat legea in vigoare?

Răspuns Câştigător
| pisicutzamik a răspuns:

Iti trebuie permis la toate categoriile si la toate scuerele nu mai conteaza capacitatea!

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pe 19 intra.

| DorelExpertu a răspuns:

Dupa 19-01-2013 pentru a conduce scutere trebuie carnet (permis)

| radupopa a răspuns:

Inca nu a intrat, dar grabeste-te ca intra pe 19.Si daca are sub 50CMC iti trebuie ATESTAT.pana in 125CMC iti trebuie permis categoria A1.peste 125CMC iti trebuie permis categoria A.

| darkhell217 explică (pentru radupopa):

Pai daca fac atestat dupa 19 nu trebuie carnet?

| radupopa a răspuns (pentru darkhell217):

Ba da.Dar acum nu trebuie permis daca are sub 50 CMC.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru darkhell217):

Cred ca omul incerca sa spuna ca daca al tau are sub 50 cm nu trebuie carnet ci doar atestat happy

| radupopa a răspuns:

Exact.Dar trebuie neaparat pana pe 19.Nici pe 18.Maxim pe 16-17. Oricum, noroc.

| brandsfashion a răspuns:

Da, legea a intrat in vigoare de la 15 ianuarie 2013 si scuterele sepot conduce cu orice permis pe care il ai (inclusiv de tractor de exemplu sau de masina) sau permise speciale pentru scuter si anume categoria AM... stiri aici si magazin de scutere online http://www.scutere.net/......rmis-auto/

| DegeteRapide a răspuns:

Da,asa scrie in noul Cod Rutier.Aintrat in vigoare de pe 1 Ianuarie.
Sper ca ti-am fost de ajutor.