| lamasanustefan a întrebat:

Mai pot porni o mașină dacă am electromotorul dat jos?
Adică împinsă sau etc.
Am avut o problemă la electromotor și l-am dat jos, ca să îl înlocuiesc și nu l-am mai pus înapoi.
Și am nevoie de mașină.

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Normal ca merge pornita impinsa.
Cu viteza a doua si ambreiajul apasat.
Cand ai pus-o in miscare dai drumul brusc la ambreiaj.

| lamasanustefan explică (pentru Panamax):

Chiar si fara electromotor? ca acolo avea 2 fire care cred ca erau de la masa. si acum nu mi se aprinde bordul.
dar faruri am

| Panamax a răspuns (pentru lamasanustefan):

Firul gros si cel subtire se izoleaza daca nu vrei sa iei foc.
Masa nu are.
Cine stie ce tampenie ai mai facut de nu ti se aprinde bordul.

| Panamax a răspuns (pentru lamasanustefan):

"Chiar si fara electromotor"
Da exact asa am scris, daca tot nu intelegi cheama un copil de 5 ani sa te ajute sa si sa-ti explice.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca era o Dacie de pe vremuri, da. Dar nu spui ce masina ai. Deci nu pot raspunde.

| lamasanustefan explică (pentru darrio2007):

Acel Fiat Punto 1.2 coupe 1998 (model 176)

| sierra1 a răspuns:

Teoretic, poți!

| sierra1 a răspuns:

și spune-i celuilat că bateria e incărcată de ALTERNATOR!

| Freya1 a răspuns:

Nu la orce tip de masina.Adica sunt unele pe care daca le împingi s-ar putea sa meargă dar depinde.

| FantasyBoy a răspuns:

Si cine incarca bateria?! Dupa cateva minute ramai fara aprindere, logic, nu?! Electromotorul pune in functiune partea de alternator.

| Salontanul a răspuns (pentru FantasyBoy):

Electromotorul pune in functiune motorul. Alternatorul este pus in functiune de o curea de transmisie de catre motor. Deci daca apuci sa pornesti masina prin impingere vei reusi sa circuli cu masina. Conditia sine-qua-non este sa functioneze alternatorul.