| booh a întrebat:

Mai respecta cineva in Romania regulile de circulatie?
Azi mi-am luat injuraturi pentru ca am acordat prioritate unor batranilaughing Daca opream masina aia sareau si sa ma batastraight face

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Ti-as spune eu ceva, dar imi aduc aminte de-o vorba a fostului meu instructor: '' Ba, tu nici de pieton nu esti bun!'' Acum tac, sa devin filosof.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asta e nimic. Eu am patit-o de doua ori sa ma injure nu cei din spate, ci cei carora tocmai le acordam prioritate.
Prima intamplare este ceva mai veche. Semaforul se face rosu in fata mea, nu rulam deloc cu viteza ca numai ce plecasem de pe loc. Tramvaiul care venea din stanga primeste dupa cateva secunde verde si vatmanul vine tot claxonand si injurandu-ma. Initial am crezut ca e suparat pe altcineva, dar eram singur la semafor... Striga din toti rarunchii "BAAA, TU NU VEZI CA AI ROSU?!?" Am apucat sa strig si eu, dar cred ca putin cam tarziu ca sa ma mai auda: "BAA, dar nu ti se pare ca de aia m-am si oprit, si inca cu mult timp inainte sa pornesti tu?"
A doua faza am patit-o la trecerea de pietoni, dar cu ala am reusit sa ma cert si eu. Fac dreapta, iar imediat dupa colt, pe trecerea de pietoni, un barbat la 50 de ani, schiop, traversa strada. Eu aveam verde intermitent, pe el il surprinsese culoarea rosie, dar tocmai pentru ca schiopata m-am oprit civilizat si am asteptat sa treaca. Doar ca inainte sa ajunga pe partea opusa si inainte ca eu sa plec de pe loc, s-a intors la mine si a inceput sa ma injure. Si pentru ca nu sunt genul care sa intoarca obrazul, am tras pe dreapta si i-am cerut explicatii. Bineinteles ca s-a schimbat la fata si a dat in balbaiala, pentru ca nu avea nici un argument logic. Insista doar cu "nu te grabi, tinere, nu te grabi... uite, unul ca tine m-a lovit si pe mine bla-bla-bla". In final am plecat, intrebandu-l daca isi doreste ca data viitoare sa nu ii mai acord prioritate.
Iata asadar ca uneori este suficient sa respecti regulile pentru a-ti lua injuraturi.

| baru a răspuns:

Nu este de mirare Dar banuiesc ca intr-un timp relativ scurt se va termina si cu debandada asta Toti suntem grozavi iar cand patim ceva incepem si jelim de mama focului Ai perfecta dreptate dar atentie Pa

Răspuns utilizator avertizat
| Vizitiul a răspuns:

Hai sa-ti confirm ceva. In zilele noastre, legea se aplica doar celor fara bani sau celor meschini din punct de vedere material. Peremptoriu, un lucru exacerbat de prost. In ceea ce priveste acordarea prioritatii pietonilor care au acest drept, mi se pare absolut normala (atunci cand sunt angajati in trecerea pe spatiile special amenajate, zebre.) Exceptie fac cei orbi, la un simplu gest din baston esti obligat sa le acorzi prioritate de trecere indiferent daca se afla pe trecere sau nu! Regulile le raspecta cei modesti, cei plin de bani, nu! Una peste alta, frumos gest, ai "gandit" cu inima!

| louis3 a răspuns:

Ca de obicei.pana iei permisul ca dupa aia... uiti de totlaughing

| AndutzaAndu a răspuns:

Tu ai făcut bine @tipuwinking.
Eu încerc să respect regulile de circulaţie pe cât posibil.

| gabriela a răspuns:

Sunt putini, dar tu meriti felicitari! Trebuia sa postezi niste numere de inmatriculare.

| marix_8480 a răspuns:

Nu se mai respecta dar daca tu mergi corect nu vei avea probleme eu vesnic patesc sa astept sa treaca pietonii si mereu am un idiot in spate care sa claxoneze sa ma misc de parca el ar trece peste ei?! totul e sa ai nervii buni sa fii calm si respecta ce ai invatat

| ZamA a răspuns:

Rar se mai respecta regulile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care reguli? La cit de haotic se circula, eu credeam ca nu exista reguli laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am motive sa cred ca nu ai spus tot.
Motivul :
Cind esti pe doua roti cel din spate vede ce vezi si tu, nu este ca la o duba cind nu vezi ce vede ala din fata!
Deci cel din spatele tau vedea daca cineva a " sarit " sa traverseze si nu te claxona...
Parerea mea este ca tu te-ai oprit brusc sa dai prioritate cuiva care nu avea prioritate si ai deranjat pe cel din spate.
Este mai plauzibil asa.
Indiferent cita dementa exista in trafic, nu cred ca este unul nebun sa claxoneze aiurea in situatia data.
Ca fapt divers, este un loc in Bucuresti pe unde trec aproape zilnic si se gasesc destui " destepti " sa dea prioritate la pietoni cind nu au! Sa te ti atunci claxoane si " bipuri ".
Motivul de opresc fraierii sa dea prioritate, proasta semnalizare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stimabile, ti-am mai spus sa nu ai un ton arogant. Mai mult bun simt, ti-ar face mai bine la sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am sters raspunsul deoarece poza facea figuri si nu se putea viziualiza!

| Cristian0884df11 a răspuns:

Ete ciuciuu mie cate mi se intampla cati nervi in trafic manc si injur pe toti nu se respecta dracu mai face asta poate doar oamneii cu cap si eu acum recunosc mai fac stanga de pe banda de inaintelaughing daca ma grabesc sau ceva dar rar altii fac in fiecare zii majoritatea cu bmw laughing