| SLexuS a întrebat:

Maine am programare la drpciv Pitesti la ora 16:40 pentru a schimba numarul de inmatriculare, inchide la 18:30, numerele nepreferentiale se dau pe loc in acel moment sau mai trebuie sa astept?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Bucuresti unde se misca foarte repede cand am depus actele la ora 14 m-au chemat a doua zi... logic ca numerele preferentiale nu le au

| SLexuS explică (pentru suntserios):

Eu am zis de cele nepreferentiale, care ti le aleg ei, avand in vedere ca nu sunt preferentiale nu ar trebui sa fie deja tiparite

| suntserios a răspuns (pentru SLexuS):

Aa, ma scuzi, am citit gresit
posibil pe alea sa le aiba, insa trebuie facut certificatul si civul, bagate lucrurile in sistem.

| SLexuS explică (pentru suntserios):

Pai si certificatul si ala civil trebuie sa l ridici? Sau vine prin posta si iti da dovada

| zglobiu a răspuns (pentru SLexuS):

Nu, nu sunt tiparite nici cele NEpreferentiale. Ca sa intelegi ca NU sunt tiparite: ei au in baza de date cateva mii de numere. Crezi ca le tiparesc pe toate si iti dau tie pe ala pe care il alegi? Sa zicem ca se aleg 750 de numere intr-o luna si 5.000 intr-un an. Ce fac cu restul de numere tiparite? Le lasa la mucegait? Nu. Numerele se printeaza, imprima, la momentul in care sunt selectate de catre solicitanti.

(Odata cu trecerea timpului vopseaua se degradeaza, oricat de bine ar fi pastrate. Plus ca nu se face stoc cu placutele deja imprimate... Mai bine sa aiba 3.000 de numere "in alb" / luna pe care sa le vopseasca) decat sa tina numerele deja imprimate.

Intrebare de bun simt: de ce sa tina imprimat numarul... CT 29 XGV pe care, sa zicem, nu il va solicita nimeni pe o perioada de 7 ani. Au tinut numarul imprimat degeaba? DA. Asa ca in momentul in care cineva cere un numar (preferential sau nepreferential - nu mai conteaza), este dat spre sectia de imprimare si de acolo solicitantul il primeste, cu miros de vopsea noua happy.

| suntserios a răspuns (pentru SLexuS):

Nu stiu sa iti zic cum functioneaza la Pitesti. In B nu mai vine la posta spre exemplu, le ridici pe toate deodata

| zglobiu a răspuns:

Eu am fost dimineata cu actele si m-a chemat dupa amiaza pentru numere.

Daca la tine este dupa amiaza pentru acte... Probabil ca te va programa pe urmatoarea zi.

Le trebuie ceva timp sa le imprime. Cand te duci la ghiseu sa dai actele, sa te intrebe ce numere vrei, ei nu le au deja tiparite. Doar dupa ce confirmi numarul pe care il alegi, ei il dau la comanda, la tiparit, in cadrul sectiei unde se fac numerele. Ca doar nu le au gata tiparite toate variantele existente... Ele se tiparesc atunci cand cineva le solicita.

| SLexuS explică (pentru zglobiu):

Deci numerele nepreferentiale nu le are tiparite deja?