| TheAlphaFemale a întrebat:

Maine dau examenul practic (traseul) pentru permisul de conducere nail biting. Ce sfaturi imi puteti da? [Intrebarea e valabila doar pentru cei care au trecut prin examen sau cei care au deja permis de conducere]

17 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu exista nici un sfat care sa fie util de fiecare data. Daca esti pregatita si nu te grabesti o sa il iei. Ideea e sa nu se vada pe tine ca ai emotii, sa nu tremuri, sa respecti semnele, sa fi atenta la culoarea semafoarelor cel mai important, sa incetinesti la trecerile de pietoni si daca este cazul sa opresti, sa nu mergi foarte incet pentru ca isi da seama ca esti nesigura dar nici sa nu fugi cu masina. Cand te urci in masina sa fi atenta la scaun, oglinzi, centura, si asta e cam tot, dar daca nu esti sigura pe volan oricum se va vedea acest lucru si ai mici sanse sa treci!

| mgtow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Politaiului nu-i pasa daca are emotii sau nu, ala cand vede ca se descurca in trafic se satura sa o tot invarta in oras si ii zice admis.

| TheAlphaFemale explică (pentru mgtow):

Multumesc pentru sfaturi am laut! A fost totul bine big grin

| TheAlphaFemale explică (pentru mgtow):

*Luat. sorry

| mgtow a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Pai ai suflat in deget sau ai respirat adanc inainte de examen?

| TheAlphaFemale explică (pentru mgtow):

Am respirat adanc, mi-am luat inima-n dinti si a fost totul ok.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru TheAlphaFemale):

Bravo!

| TheAlphaFemale explică (pentru FurtunaDiesel):

Thanks!

| mgtow a răspuns:

Inainte de examen cand astepti politaiul sufli in degetul mainii (cel mai gros) daca nu intelegi e degetul ca ala de pe facebook cu like, si ai sa iti pierzi emotiile pentru ca sufland in acel deget inima isi reia ritmul la normalitate. Iar in trafic sa fi atenta.

| AxelBv a răspuns:

Fi calma, nu te grabi sa faci manevrele, nu te va penaliza ca faci mai incet parcarea. Nu merge foarte incet. Incearca sa ai aceiasi viteza cu ceilalti participanti la trafic ( se puncteaza bine asta, mai ales la fete).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Leagal de scaun pe instructor!

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Fii calma ca nu e sfarsitul lumii, tu fi atenta la manevre si sa nu te grabesti, a si sa nu mergi ca melcul incearca sa mergi la aceeasi viteza cu restul si daca te ajuta ia-ti un obiect norocos la tine, eu n-am avut nevoie de noroc, eu consider ca norocul e pentru pierzatori

| newparts a răspuns:

Concret te urci la volan iti fixezi scaunul sa ajungi comod la pedale, pui centura, fixezi oglinda retrovizoare sa ai vizibilitate in spate verifici oglinzile laterale, cheie contact si lasi in jos frana de mana ambreiaj viteza 1 si pornesti pe traseu esti atenta la participantii la trafic la prioritate viteza si nu in ultimul rand la semne de circulatie... multa bafta

| ConvictMaui a răspuns:

Intai trebuie sa te calmezi, sa nu stai deloc incordata. Ce ti-a descris userul newparts faci prima data ca e important, se ia in considerare. Dupa aceea, mereu sa fii atenta la trafic, pietoni, la semne, viteza si ai grija la parcarea din trei miscari; happy mult noroc!

| Alpin91 a răspuns:

Nu ii spune politaiului sa isi puna centura ca decolam, raspunsul va fi centura jos ca am aterizat (propria experienta ) laughing)