Întrebare recomandată | Anxiousy a întrebat:

Maine dau traseul pentru prima data, sala am luat-o usor cu 26 dar am emotii foarte mari la traseu! Ce sfaturi imi dati? Cum a fost la voi? Dau traseul pe Bucurestii Noi

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu cred ca tremuram de fiecare data cand ma urcam in camion si autobuz, la masina nu am avut emotii doar odata cand am pus semnalizarea dar si la astea mari chiar daca tremuram la inceput dupa cateva secunde eram calm fara probleme. Am dat pentru B C CE D DE BE care le-am scos pana la urma, mananca un mar sau sufla in degetul gros ca sa te linistesti inainte de examen.

| BassHunter13 a răspuns:

Sa fi calm(a) sa nu ai emoti! La noi la Cluj politisti daca vad ca ai luat sala cu 26 nu te mai poarta asa mult! Dar daca ai luat cu 22 te poarta vreo 20min! Succes! Gandeste-te ca ai permis si conduci cu un prieten in masina! Fara EMOTI!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atentie mare la semnele de circulatie, atentie mare la pietoni.

Cunoaste ti masina si comenzile ei. Nu uita lucruri esentiale precum centura, oglinda, scaune.

Nu face tot ce spune politistul, poate te induce in eroare.

Vezi sa ai martor in masina.

Aii grija la parcari sa nu atingi bordurile. Se considera accident si iti da 21 puncte (cel putin asa era cand am dat eu).

Eventual trage o fuga prin zona cu cinvea cu masina si da o tura pe stradutele prin spate pe la teatru Masca parca acolo se da in Bucurestii Noi, vezi intersectiile si semnele de circulatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as baga si eu. Ce tarife ai si unde faci traseul?

| pisicutzamik a răspuns:

Buna in primul rand fii foarte atent la prioritati, mai ales la pietoni, ai grija sa nu depasesti viteza de 30-40 km/h, fi atent la oglinzi, nu brusca ambreajul, pune frana lent, iar daca ai emotii ia un distonocalm inainte sa te urci in masina te va linisti si nu te vei mai gandi asa mult decat sa te axezi pe ce trebuie sa faci!

| marcous a răspuns:

Lasa emotiile deoparte, fii atent la desfasurarea traficului, la semne/indicatoare si la drum. Respecta indicatiile politistului.
Nu tranti frane bruste, acorda prioritate (aici se pica de cele mai multe ori, sfatul meu este sa tratezi semnul ''cedeaza trecerea'' ca pe semnul ''stop'' deoarece pot aparea soferi care sa conduca cu viteza si tu sa nu-i observi la timp). Da semnal si neaparat trebuie sa reusesti gararea laterala si cea cu spatele.