| Mario1994 a întrebat:

Mama are o mașină de vânzare. A distribuit de mii de ori pe Facebook și a postat pe olx, dar nu a găsit pe nimeni clienți. Cum ar putea sa vândă mașina mai rapid? Care e site cel mai ok
?

65 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant firme care cumpara masina pe loc, dar ofera o suma insignificanta. Daca se multumeste poate sa o lase, cautati pe net gen https://cumpar-masini.ro/

| mgtow a răspuns:

La un samsar deala care cumpara masina pe loc, dar trebuie sa mai lase din pret pentru ca ofera mai putin

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Olx

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa o vindă rapid trebuie sa mai lase la pret, maasina este veche si doamna primar Firea pune taxe pentru masini vechi si poluante, deci mama ta nu va obtine niciodata 1000 de euro pe o vechitură de 20 de ani, ea ar cumpăra asa ceva? Trebuie sa se gîndeasca ca cine va cumpăra masina ei, va baga bani in taxele impuse de primărie, si acum toti incearca sa scape de vechituri si sa i si cumpere masini euro 4, de ce o vinde mama ta masina daca este asa de bună, ca stie ca are de plătit taxele lui Gabi Firea. Deci 1000 de euro nu o sa ia pe masină niciodată, daca mai negociază la preț poate o va vinde desii nu cred.Sa o dea la rabla si îi dau ăia un voucher.

| Mario1994 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru ca ea a luat-o noua atunci, mai are încă una noua luata acum 2 ani și ce sa faca cu două mașini? De ce sa nu o vândă cu 1000 euro? E preț normal pentru o mașină de 20 ani! Ce vorbești acolo? Aia crezi tu ca nu ia 1000 euro pe o mașină foarte bună. Tu ai da mașina ta de 20 ani cu 400 euro? Taci acolo. Ce sa fac cu voucherul ma?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mario1994):

Crezi ce vrei, ai zis ca a pus anuntul si nu a luat o nimeni, ce conteaza ca a luat o nouă? Acum 20 de ani da, era nouă, dar acum este o vechitură sa i ti intre bine in cap nu dă nimeni 1000 de euro, dar o sa te convingi singură cand o sa vezi ca va sta anuntul pe olx sau pe auto vit sau pe Facebook si nu o va vinde. Succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai vîndut masina?

| Celcestietot a răspuns:

E site cel mai ok un nume are n-are. Puteti sa vindeti oriunde, client sa gasiti.

| Frank51 a răspuns:

Pret prea mare sau masina nu este cautata. Daca scade pretul creste potentialul de vanzare dar nu foarte mult, probabil trebuie sa o vanda cu mult sub pretul pietei ca sa scape de ea.

| OldSoul a răspuns:

OLX-ul e vrajeala, la fel si autovit-ul.
Iti arunca niste numere la misto, sa para ca e vizualizat anuntul, astfel incat sa-si justifice suma ceruta pentru platirea/promovarea anuntului.
Ai zeci sute de afisari a nr de telefon, sute mii de vizualizari, si nu te suna nimeni.
Deci, recomandarea mea, evita OLX-ul, sau, cel putin, nu da bani pentru un anunt, nu merita.
Despre la jumate, nu am ce sa zic, macar aia nu iti cer bani pentru publicarea unui anunt, deci, decat olx, mai bine lajumate.ro
Pe Facebook, ideea e sa postezi in multe grupuri, si cat mai des (eu unul urasc sa fac asta, postez doar in marketplace si atat).
Recomandarea mea e sa faci niste poze frumoase, intr-o locatie buna, astfel incat sa puna masina in evidenta. Sa fie curata, si spalata.
Si, cel mai adesea, pretul conteaza. Pe internet mai toate masinile par la fel, deci, daca tu ceri un pret ok, dar unu cere cu cateva sute mai putin, e clar ca vei avea de pierdut.
Plus ca predominant, sunt multi cu schimburile, si altii care cer ultimul pret, si atat laughing Dupa ce-l afla, nu mai zic nimic.
Recomandarea mea, daca e posibil, e sa duci masina in targuri, sau, eventual, sa o lasi intr-o zona vizibila, cu un afis in geam si aia e.

Si da, stiu ca e o intrebare veche, nu stiu de ce mi-a aparut la recomandate, insa chiar si asa, am zis sa raspund poate o sa ajute aceste informatii si alte persoane.

| Liviu a răspuns:

Daca nu pui anuntu aici, sa vedem si noi pretu si masina, poate primesti alte preturi, sau o poti vinde direct de aici, pune aici anuntu in intrebarea asta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sigur nu a pus un pret prea mare? Si pozele sunt foarte importante, incearca sa faci poze calitative

| Mario1994 explică (pentru Furnicuta000):

Nu. A pus preț ok după an fab și km happy A pus poze clare.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Daca era o masina nemteasca, polisata, cu status,, recent adusa din GERMANIA", sub 200.000 de km, iti zic eu ca primea 100 de telefoane pe minut. dar ma rog. big grin

| Digikey a răspuns (pentru Mario1994):

Este cam mic pretul si da de gandit. Pune 1500 ca sa ai de unde sa lasi.

| Mario1994 explică (pentru Digikey):

Nu merge cu 1500 euro ca ar fi mult. Nu am de ales happy

| Digikey a răspuns (pentru Mario1994):

Pui pretul mare ca sa ai de unde sa lasi 300 E.
Daca pui 1000 toti vor cu 700.

| Mario1994 explică (pentru Digikey):

Pff. Ai cam mare dreptate dar nu știu ce să zic. Mulți au pretenții mari de nu își permit nici o mașină bună la 1000 euro, aia e problemă sau sunt prosti că nu dau ei 1000 sau 1500 euro pe o mașină de la primul proprietar care o folosește de 20 ani fără probleme. M

| Simpatic a răspuns (pentru Nemessys):

Primea de la fraieri care credeau acel lucru, masina se cauta dupa dantura, eu am zis mereu faceti teste de compresie, diagnoza, verificati vizual, si mai ales dupa natura daca masina e din 2006 si samsarul zice ca are 200k km nu il credeti pe cuvant, de fapt eu nu as cumpara decat de la proprietar, niciodata de la samsar!

| Nemessys a răspuns (pentru Simpatic):

Si eu gandesc fix la fel. Daca vad o masina, care mai ales E DIESEL, din sub 2010, cu 200-300K km, ceva nu e de bine. Pentru ca masinile alea trebuie sa mearga, mult chiar. Si daca are km reali, se pare ca a stat mult pe dreapta, lucru care bineinteles tot nu e bine. 300K : 10(ani), inseamna ca a facut 30 K km pe an. Normal, km astia trebuia sa-i faca intr-o luna ca sa fie ok, nu intr-un an.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Din păcate dragii mei, sunt mai mulți samsari care aduc o grămadă de mașini cu km dați înapoi în țară, ei iau mașini lovite și le fac după și apoi le vând, imediat vezi mașini pe olx, deci wow ce frumoasă e mașina aia, oamenii sunt ușor de păcălit care vor cumpăra mașini sh. Mai bine iei de la un proprietar din România sau iei mașină nouă.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Daca postai intrebarea asta peste cateva luni, o luam eu rolling on the floor.
Si da, stiu asta piata e plina de tepari.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Eee. Țeparii ăia trebuie să primească amendă mare. Poate se vor învăța mintea după ce vor primi amendă de te doare capul laughing Trist e când mergi la piață auto și auzi ce îți spun aia " mașina asta are km reali, nu a fost lovită"

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

In 2 chestii nu poti avea incredere... in femei si in masini rolling on the floor.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Morrr. Nici în mine nu ai încredere?

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Depinde. happy

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Rauleee laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

*sad reaction*

| Simpatic a răspuns (pentru Mario1994):

Love is in the airwinking

| Simpatic a răspuns (pentru Nemessys):

Nissanul meu face 10.000 de km pe an, daca o vand peste 4 ani o sa zica multi ca mint, datorita samsarilor astora nesimtiti care pentru cateva sute de euro la masina nu au mama, nu au tata. nu se gandesc nemernicii ca pun oamenii in pericol cand le dau masini recarosate de la dauna toatala.

| Nemessys a răspuns (pentru Simpatic):

Ar trebui sa fie ilegal in EU, sa se refaca masinile care au avut dauna totala.

| Simpatic a răspuns (pentru Nemessys):

Dar este ilegal cel putin imoral, de ce nu se face o lege care atunci cand asigurarile declara o masina dauna totala aceasta sa fie radiata automat nu am idee, cert este ca domnii nostri parlamentari sunt ocupati sa dea legi pentru bunul lor interes, pentru crearea de locuri de munca pentru amantele si amantii lor, nicidecum nu se gandesc la siguranta populatiei asa cum ar trebui, ca doar prostimea i-a ales.
In Germania si rog utilizatorii care locuiesc acolo sa confirme sau sa infirme, DATUL DE KM INAPOI este INFRACTIUNE si se face puscarie, de aceea samsarii romani cumpara masinile de acolo si dau km inapoi pe teritoriul Romaniei! Cum spuneam prost este cine da bani pe vechiturile vandute de toti geambasii, nu cine vinde! Sta in caracterul romanului sa fie prost si fudul, maret, n-are bani de intretinere dar prefera sa se dea mare ca are nu stiu ce rahat de masina straina in loc sa-si cumpere un logan sau alta masina noua fie si in rate, dar el da 10k euro pe o vechitura caruia doar ii intuiste istoricul.

| Mario1994 explică (pentru Simpatic):

De care Nissan ai? big grin Nu se gândesc pentru că nu le pasă dacă pățesc ceva oamenii, le interesează banii. Asta e afacerea lor.

| Simpatic a răspuns (pentru Mario1994):

Nissan GT-R draga mea, am mai spus modelul de li s-a acrit unora, asta este motivul pentru care unii ma fac cocalar si ma injura prin mesaje private pentru ca cica ma mandresc laughing

| Mario1994 explică (pentru Simpatic):

Din păcate mașinile proprietarilor din RO care le-au luat noi, nu au șanse mari să le vândă, mai mult au noroc samsarii să vândă rapid mașini ce le aduce ei din străinătate.

| Simpatic a răspuns (pentru Mario1994):

Asa este.

| Mario1994 explică (pentru Simpatic):

Cool. Eu dețin Mazda CX-3 happy

| Simpatic a răspuns (pentru Mario1994):

Ai cumparat pana la urma? ca ne innebunisei cu cautarea masinii. daca ai ales mazda pe benzina din ce stiu skyactiv este unul dintre cele mai performante si mai ales fiabile motoare aspirate, comparand cu orice motor aspirat din perioada de dupa 2000
crezi ca ma faci la o liniuta?winking

| Mario1994 explică (pentru Simpatic):

Am cumpărat deja. Sunt mulțumită de Mazda CX-3 big grin Designul e wow. Jantele sunt pe 18, motorul are 1.500 cmc diesel, 4x4, dotări full. Nu am ales pe benzina ca nu am voiam. Nu am șanse să te fac la o liniuța laughing

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Mario1994):

Stiu ca este un model vechi dar, o masina sanatoasa este cautata, cel putin de oameni care vor o masina care sa nu-i lase cand e nevoie, modelele break sunt in general cautate de cei cu, familii, etc. mai ales in zonele de tara.

| Simpatic a răspuns (pentru Mario1994):

Diesel nasol, are el cuplu dar neah nu imi plac masinile diesel.
pe de alta partea am o mazda 3 la servici, nu stiu de ce desi nu are nu stiu ce mare putere dar imi place tare mult, ca aspect ca feeling, au japonezii astia ceva aparte, dar nu toata lumea o intelege.
e noua sau second? sa o stapanesti sanatoasa.

| Mario1994 explică (pentru Simpatic):

Mazda are mașini cele mai frumoase și mai puternice decât VW. De asta am ales CX-3 ca e la moda sa conduci un crossover /suv. big grin Am luat-o la mana a doua. E din 2017 mașina mea. happy Mulțumesc

| Mario1994 explică (pentru Alexuţ02):

Asta e problema mare. Pentru ca mulți vor mașini aduse de la samsari în loc să iei de la cineva proprietar cu încredere. Mama nu a avut noroc nici sa vândă opelul. Stă și așteaptă. Nu poate tine doua masini. Sunt căutate da, dar poate unii vor mașini mai după 2010.

| Simpatic a răspuns (pentru Mario1994):

Pai pusa pe autovit cu anunt platit ca acolo se plateste sau pe olx cu anunt tot platit si sigur se va vinde, pentru ca exista o vorba printre samsari, fiecare masina are cumparatorul ei, deci nu vad mama ta de ce nu ar avea succes, doar sa nu stea in baza anunturilor gratuite, ci sa puna anunt platit minim 7 zile pe olx si o sa vezi schimbarile.
Am vandut saptamana trecuta un nissan Nissan Qashqai+2, fara probleme pe olxwinking

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mario1994):

Are dreptate. O pui la 1300-1400 euro negociabil si vei ajunge la 1000 de euro cat doreai sa o vinzi. Asa am facut la cele 2 masini ale parintilor mei. Mi-au spus ca am mana buna si vand masina repede laughing.

| Mario1994 explică (pentru MihaelaDart):

Pfff. E cam complicat sa pun prețul de la 1000 euro la 1300 euro după ce au văzut toți prețul acela laughing

| Mario1994 explică (pentru Simpatic):

Ce noroc ai avut. Măcar ca l-ai vândut. Recunosc nu am plătit promovarea nici pe olx nici pe auto vit laughing

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Mario1994):

Eu zic s-o pui la 1200 euro si sa platesti promovare pe OLX

| Mario1994 explică (pentru Alexuţ02):

O să încerc. Voi plăti promovare happy Mulțumesc frumos. Sper să fie cineva client

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mario1994):

Stergi anuntul si il poti pune de pe numele tau cu nr mamei. Nimeni nu o sa tina minte toate datele masinii si numele persoanei.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Mario1994):

Apropo, fa-i niste poze dupa ce ai spalat-o, intr-un loc frumos, sa stii ca ajuta

| romeo78 a răspuns:

Mașina este Euro 2, 200000 km, un model care e prezent pe toate drumurile.
Plus, că cei care lucrează în străinătate sau sunt samsari le cumpără de dincolo, chiar la ju de preț.
Mai este motorul pe benzină, slab. Dar, a fost vreodată în revizie generală. Altfel, probabil dacă cineva a condus mașina pentru a o cumpăra, a sesizat un lucru, nu mai trage, e obosit.
Iar, ca să investești, ajungi cu manopera, piesele de schimb la valoarea mașinii.
Oricât iubești o mașină, dacă o ți mai mult de 10 ani, trebuie să fi conștient că șansele de vânzare tind către zero.

| FreddieM a răspuns:

Sa o publice pe market pe Facebook. Parerea mea e ca pretul e foarte bun daca vrea sa o vanda repede. Valoarea reala, daca e in stare buna estetic si mecanic, ar fi mai mare cu 300-400 de euro in plus, dar repet, la 1000 de euroi cine o ia e face o afacere buna. Important e sa o descrie cat mai bine, cu cat mai multe detalii privind conditiile bune in care se afla.
Succes

| Digikey a răspuns:

Are pretul prea mare.

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu e vorba de site-ul pe care e urcata masina ( ma rog, in situatia asta, OLX si Autovit din ce stiu fiind cele mai bune ) e vorba despre modelul masinii, anul masinii, problemele pe care e predispusa sa le aiba masina fiind un anumit tip de motor, si asa mai departe, depinde.
Cel mai important lucru e pretul, daca a luat-o cu 3000 euro acum 2 ani sa nu te astepti sa o dea tot cu 3000, du-te la un mecanic auto sau, cel mai ok, la un expert auto ( hai sa nu ajungem chiar asa departe, nu suntem chiar asa batuti la teasta ) care stie cat face, daca doreste sa scape de acea masina, daca nu-i pretul. o tine si gata.

Poate eu te pot ajuta, ce marca este? Cati km are, ce an este, si care este pretul cu, care vrea mama ta sa o vanda?
Volan pe stanga ma gandesc.

| Mario1994 explică (pentru Alexuţ02):

Opel Astra break din 2000, a luat-o noua atunci, are motor de 1.600 cmc, 102 cp. benzina, culoare e pe albastru, a fost îngrijită bine până acum și nu a avut nicio problemă cu ea mama. A afișat prețul la 1000 euro fix. Nu poate să o dea mai ieftină, deoarece mașina a fost întreținută bine și nu se compară cu altele mai rele. Are 200.000 km reali.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Mario1994):

Pai nu pot spune ca e o masina rea deloc, doar trebuie asteptat cumparatorul perfect, pretul sa stii ca este bun avand in vedere ce mi-ai spus aici, dar, in ianuarie lumea e "saraca", ca na, cheltuim toti de Craciun, Revelionlaughing

| Mario1994 explică (pentru Alexuţ02):

Nu e rea mașina. Dar poate ei nu mai cauta Opel în ziua de azi, cine știe. Prețul e bun da. happy Alții care nu își permit o mașină foarte bună de 1000 euro vor pomană de 700 euro, nu se poate așa. Altele de 1000 euro sunt mai rele, pline de rugină, zgârieturi și nu sunt îngrijite, spun așa happy laughing))

| TheGentleman a răspuns:

O duce în târg

| IamJoKeR a răspuns:

Încearcă pe Autovitwinking

| BogdanM275 a răspuns:

Depinde de ce marcă/model e mașina respectivă și dacă e căutată în românia sau nu, poate încerca și pe site-uri cum ar fi publi24, okazii.ro dar dacă vrea neapărat sa scape repede de ea ar putea să mai lase din prețul mașinii, ca oferta să pară mai atractivă.

| Fe_Petrus_1981 a răspuns:

Ce masina are?, poate ca ar trebui sa mai reduca din pret, mai stiu eu pe cineva care vrea sa vand o casa si nu lasa la pret sub nicio forma, intre timp casa s-a degradat...deci sa scada pretul

| Mario1994 explică (pentru Fe_Petrus_1981):

Tocmai s-a vândut mașina ieri.