| Mario1994 a întrebat:

Mama are o mașină de vânzare. A distribuit de mii de ori pe Facebook și a postat pe olx, dar nu a găsit pe nimeni clienți. Cum ar putea sa vândă mașina mai rapid? Care e site cel mai ok
?

65 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Autovit.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Mulțumesc big grin

| BogdanM275 a răspuns:

Depinde de ce marcă/model e mașina respectivă și dacă e căutată în românia sau nu, poate încerca și pe site-uri cum ar fi publi24, okazii.ro dar dacă vrea neapărat sa scape repede de ea ar putea să mai lase din prețul mașinii, ca oferta să pară mai atractivă.

| Celcestietot a răspuns:

E site cel mai ok un nume are n-are. Puteti sa vindeti oriunde, client sa gasiti.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sigur nu a pus un pret prea mare? Si pozele sunt foarte importante, incearca sa faci poze calitative

| Digikey a răspuns:

Are pretul prea mare.

| Mario1994 explică (pentru Furnicuta000):

Nu. A pus preț ok după an fab și km happy A pus poze clare.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Daca era o masina nemteasca, polisata, cu status,, recent adusa din GERMANIA", sub 200.000 de km, iti zic eu ca primea 100 de telefoane pe minut. dar ma rog. big grin

| IamJoKeR a răspuns:

Încearcă pe Autovitwinking

| Liviu a răspuns:

Daca nu pui anuntu aici, sa vedem si noi pretu si masina, poate primesti alte preturi, sau o poti vinde direct de aici, pune aici anuntu in intrebarea asta.

| Frank51 a răspuns:

Pret prea mare sau masina nu este cautata. Daca scade pretul creste potentialul de vanzare dar nu foarte mult, probabil trebuie sa o vanda cu mult sub pretul pietei ca sa scape de ea.

| mgtow a răspuns:

Sant firme care cumpara masina pe loc, dar ofera o suma insignificanta. Daca se multumeste poate sa o lase, cautati pe net gen https://cumpar-masini.ro/

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu e vorba de site-ul pe care e urcata masina ( ma rog, in situatia asta, OLX si Autovit din ce stiu fiind cele mai bune ) e vorba despre modelul masinii, anul masinii, problemele pe care e predispusa sa le aiba masina fiind un anumit tip de motor, si asa mai departe, depinde.
Cel mai important lucru e pretul, daca a luat-o cu 3000 euro acum 2 ani sa nu te astepti sa o dea tot cu 3000, du-te la un mecanic auto sau, cel mai ok, la un expert auto ( hai sa nu ajungem chiar asa departe, nu suntem chiar asa batuti la teasta ) care stie cat face, daca doreste sa scape de acea masina, daca nu-i pretul. o tine si gata.

Poate eu te pot ajuta, ce marca este? Cati km are, ce an este, si care este pretul cu, care vrea mama ta sa o vanda?
Volan pe stanga ma gandesc.

| Mario1994 explică (pentru Alexuţ02):

Opel Astra break din 2000, a luat-o noua atunci, are motor de 1.600 cmc, 102 cp. benzina, culoare e pe albastru, a fost îngrijită bine până acum și nu a avut nicio problemă cu ea mama. A afișat prețul la 1000 euro fix. Nu poate să o dea mai ieftină, deoarece mașina a fost întreținută bine și nu se compară cu altele mai rele. Are 200.000 km reali.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Mario1994):

Pai nu pot spune ca e o masina rea deloc, doar trebuie asteptat cumparatorul perfect, pretul sa stii ca este bun avand in vedere ce mi-ai spus aici, dar, in ianuarie lumea e "saraca", ca na, cheltuim toti de Craciun, Revelionlaughing

| Mario1994 explică (pentru Alexuţ02):

Nu e rea mașina. Dar poate ei nu mai cauta Opel în ziua de azi, cine știe. Prețul e bun da. happy Alții care nu își permit o mașină foarte bună de 1000 euro vor pomană de 700 euro, nu se poate așa. Altele de 1000 euro sunt mai rele, pline de rugină, zgârieturi și nu sunt îngrijite, spun așa happy laughing))

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Olx

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa o vindă rapid trebuie sa mai lase la pret, maasina este veche si doamna primar Firea pune taxe pentru masini vechi si poluante, deci mama ta nu va obtine niciodata 1000 de euro pe o vechitură de 20 de ani, ea ar cumpăra asa ceva? Trebuie sa se gîndeasca ca cine va cumpăra masina ei, va baga bani in taxele impuse de primărie, si acum toti incearca sa scape de vechituri si sa i si cumpere masini euro 4, de ce o vinde mama ta masina daca este asa de bună, ca stie ca are de plătit taxele lui Gabi Firea. Deci 1000 de euro nu o sa ia pe masină niciodată, daca mai negociază la preț poate o va vinde desii nu cred.Sa o dea la rabla si îi dau ăia un voucher.

| Mario1994 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru ca ea a luat-o noua atunci, mai are încă una noua luata acum 2 ani și ce sa faca cu două mașini? De ce sa nu o vândă cu 1000 euro? E preț normal pentru o mașină de 20 ani! Ce vorbești acolo? Aia crezi tu ca nu ia 1000 euro pe o mașină foarte bună. Tu ai da mașina ta de 20 ani cu 400 euro? Taci acolo. Ce sa fac cu voucherul ma?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mario1994):

Crezi ce vrei, ai zis ca a pus anuntul si nu a luat o nimeni, ce conteaza ca a luat o nouă? Acum 20 de ani da, era nouă, dar acum este o vechitură sa i ti intre bine in cap nu dă nimeni 1000 de euro, dar o sa te convingi singură cand o sa vezi ca va sta anuntul pe olx sau pe auto vit sau pe Facebook si nu o va vinde. Succes.

| Digikey a răspuns (pentru Mario1994):

Este cam mic pretul si da de gandit. Pune 1500 ca sa ai de unde sa lasi.

| Mario1994 explică (pentru Digikey):

Nu merge cu 1500 euro ca ar fi mult. Nu am de ales happy

| romeo78 a răspuns:

Mașina este Euro 2, 200000 km, un model care e prezent pe toate drumurile.
Plus, că cei care lucrează în străinătate sau sunt samsari le cumpără de dincolo, chiar la ju de preț.
Mai este motorul pe benzină, slab. Dar, a fost vreodată în revizie generală. Altfel, probabil dacă cineva a condus mașina pentru a o cumpăra, a sesizat un lucru, nu mai trage, e obosit.
Iar, ca să investești, ajungi cu manopera, piesele de schimb la valoarea mașinii.
Oricât iubești o mașină, dacă o ți mai mult de 10 ani, trebuie să fi conștient că șansele de vânzare tind către zero.

| Digikey a răspuns (pentru Mario1994):

Pui pretul mare ca sa ai de unde sa lasi 300 E.
Daca pui 1000 toti vor cu 700.

| Mario1994 explică (pentru Digikey):

Pff. Ai cam mare dreptate dar nu știu ce să zic. Mulți au pretenții mari de nu își permit nici o mașină bună la 1000 euro, aia e problemă sau sunt prosti că nu dau ei 1000 sau 1500 euro pe o mașină de la primul proprietar care o folosește de 20 ani fără probleme. M

| Simpatic a răspuns (pentru Nemessys):

Primea de la fraieri care credeau acel lucru, masina se cauta dupa dantura, eu am zis mereu faceti teste de compresie, diagnoza, verificati vizual, si mai ales dupa natura daca masina e din 2006 si samsarul zice ca are 200k km nu il credeti pe cuvant, de fapt eu nu as cumpara decat de la proprietar, niciodata de la samsar!

| Nemessys a răspuns (pentru Simpatic):

Si eu gandesc fix la fel. Daca vad o masina, care mai ales E DIESEL, din sub 2010, cu 200-300K km, ceva nu e de bine. Pentru ca masinile alea trebuie sa mearga, mult chiar. Si daca are km reali, se pare ca a stat mult pe dreapta, lucru care bineinteles tot nu e bine. 300K : 10(ani), inseamna ca a facut 30 K km pe an. Normal, km astia trebuia sa-i faca intr-o luna ca sa fie ok, nu intr-un an.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Din păcate dragii mei, sunt mai mulți samsari care aduc o grămadă de mașini cu km dați înapoi în țară, ei iau mașini lovite și le fac după și apoi le vând, imediat vezi mașini pe olx, deci wow ce frumoasă e mașina aia, oamenii sunt ușor de păcălit care vor cumpăra mașini sh. Mai bine iei de la un proprietar din România sau iei mașină nouă.

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Daca postai intrebarea asta peste cateva luni, o luam eu rolling on the floor.
Si da, stiu asta piata e plina de tepari.

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Eee. Țeparii ăia trebuie să primească amendă mare. Poate se vor învăța mintea după ce vor primi amendă de te doare capul laughing Trist e când mergi la piață auto și auzi ce îți spun aia " mașina asta are km reali, nu a fost lovită"