| symonane a întrebat:

Masina mea este cumparata pe numele verisorului meu si bine inteles si asigurarea auto este tot pe numele lui. Imi poate bloca asigurarea si sa am probleme cu politia atunci cand ma opreste?

Răspuns Câştigător
| Ieftin_Rca_1960 a răspuns:

Fals. Datele din asigurare trebuie sa corespunda cu datele din talon.
Asigurarea se poate anula numai in anumite conditii (de exemplu la radierea sau instrainarea masinii) si in general se solicita restituirea originalului.

8 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poti conduce masina, atata timp cat nu e declarata furata.Asigurarea e valabila numai pentru proprietar, iar tu vei primi amenda.

| seagate a răspuns:

Mergi linistita.

| iam2good2u a răspuns:

In plus, data viitoare cand faci asigurarea, sa o faci pe numele tau pentru ca nu conteaza pe ce nume e inmatriculata

| iam2good2u a răspuns (pentru Ieftin_Rca_1960):

Ei bine, eu mi-am asigurat o masina pe numele meu insa masina a ramas pe numele baiatului de la care am luat-o. si cand am facut un accident, nu am avut nicio problema cu ea

| regis a răspuns (pentru iam2good2u):

Si nu erai in perioada celor 30 de zile pana la transcriere?
Ar fi o informatie foarte utila, mi-as face RCA numai pe numele bunicii de la tara, beneficiind de reducerea pentru pensionari, de reducerea pentru domiciliul in mediul rural, ba chiar si de bonusul pentru neimplicarea in accidente anterioare.

| iam2good2u a răspuns (pentru regis):

Pai nu eram in acea perioada pentru ca nu am inscris masina pe numele meu pentru ca era dacie si nu am vazut rostul in a mai cheltui bani si pe asta, chiar daca facusem contractul de vanzare-cumparare

| Ieftin_Rca_1960 a răspuns (pentru iam2good2u):

Fals. Datele din asigurare trebuie sa corespunda cu datele din talon.
Asigurarea se poate anula numai in anumite conditii (de exemplu la radierea sau instrainarea masinii) si in general se solicita restituirea originalului.

| mix204010 a răspuns:

Nicidecum, poti merge linistita.

| Ieftin_Rca_1960 a răspuns:

Gasiti toate raspunsurile legate de asigurarile auto aici: http://www.1-rca.ro/