| winter a întrebat:

Masinile pe Diesel vor mai avea viitor? Am vazut ca foarte multe masini sunt pe Diesel in ultima perioada si am inteles ca in tarile din Vest vor sa le interzica sau sa le creasca taxele si impozitele. Dar ce parere aveti de cele electrice?

3 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Da, cam asta e direcția și pe plan european și mondial, de eliminare a motoarelor diesel pentru că sunt prea poluante.
Mașinile electrice sunt viitorul. Odată cu dezvoltarea tehnologiei acumulatorilor, vor intra masiv pe piață.

| FakeJoker a răspuns:

Vor avea viitor, pentru ca si tehnologie penjtru masinile diesel avanseaza cum avanseaza si cea pentru masini hibrid sau doar electrice. Intr'adevar, vor fi tari un poate nu se vor mai vedea diesel'uri, cum e Olanda de exemplu, dar acolo cand iti iei o masina eletrica esti chiar ajutat de stat, nu ca la noi, cu 500 de euro pentru o masina de 20.000. Sunt tehnologii de adblue care reduc noxele, apare acum un nou sistem de catalizatoare din ceramica si nu stiu ce material mai combina ei care sting la contact gazele, masinile diesel da, vor avea viitor. Daca intrebarea ta a fost destinata masinilor din 95-2005 care sunt centrale mergatoare, nu, acelea nu vor mai avea viitor, poate in Romania, unde indiferent de taxe romanul isi va lua clasicul 1.9, care e cel mai bun pentru el, si adevarul e ca statul cere fara sa ofere.

| AndreiMadda a răspuns:

Da, dar in centrul oraselor, in schimb nu le pot scoate.
In Europa 70% din cantitea masinilor sunt diesel.
Autobuzele sunt diesel, de camioane i tiruri nu mai zic.