| VrRos05 a întrebat:

Mașinile se vopsesc?
Și ce trebuie sa faci dacă ți ai vopsit mașina?
Cat costa vopsirea unei mașini Volkswagen sau BMW

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca se vopsesc. Alea pe care le vezi pe șosele crezi că umblă in pielea goală?
Costul este in functie de fiecare atelier de vopsitorie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, mașinile se vopsesc, cel puțin in fabrică. Există foarte puține excepții, cum ar fi mașinile cu caroseria din fibră de sticlă ori fibră de carbon.
Dacă ți-ai vopsit mașina, trebuie să o speli vreo lună mai cu grijă, adică fără detergenți puternici, și fără să o freci.
După aia recomand un tratament cu ceară solidă, sau tratament ceramic, pentru a o menține mult timp lucioasă.
Vopsirea unei mașini începe de pe la 3000 de lei. O vopsire ok e undeva la 5000 de lei, dar se poate și mai scump, dacă e vopsea cu multe substraturi, perle, reflexii, etc.
De exemplu, o revopsire "cameleon" sau din gama "candy", trece de 7500 de lei.
O alternativă la vopsire este colantarea, însă prețurile sunt la fel.

| ReddY25 a răspuns:

Bineînțeles că da, iar prețurile pot varia

| newaccountbye a răspuns:

Clar se vopsesc. Celelalte răspunsuri le primesti doar de la cineva care ți a analizat mașina și îți poate spune prețul.

| DonMoldo a răspuns:

Salut! Depinde de dimensiunile mașinii și de calitatea colantului.
In principiu pretul de învârte intre 2000 lei si 3000 lei.
Pentru o vopsire integrală e cam 1000€.

| UserRo10 a răspuns (pentru DonMoldo):

Vopsirea integrala la 1000 euro daca nu esti pretentios si face la un tinichigeriu de cartier. O vopsire profi cu materiale premium duce lejer 2000 euro si urca la 3000 daca ai o nuanta complexa cu multa perla. Vorbim de vopsire in cabine cu norma de sub 20 particule pe metru patrat cu debit aer mai mare de 18.000 metrii cubi pe ora

| DonMoldo a răspuns (pentru UserRo10):

Asta depinde de fiecare service nu cred ca ti-ar conveni sa dai mai mult decat costa masina.

| UserRo10 a răspuns (pentru DonMoldo):

Aici vorbim de asteptarile clientului.