| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Mașinile SH sunt mai ieftine în România sau în străinătate?

46 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Strainatate. La noi mai mult vin cu probleme

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru mgtow):

Am văzut că din Germania sunt mai scumpe ca la noi, oare de ce? În Austria și Belgia sunt mai ieftine. Ce mirare.

| Simpatic a răspuns:

In Romania sunt mai ieftine doar cele cu DEFECTE care au fost deja cumparate mai ieftine din strainatate datorita bubelor lor, in rest nu are logica ca o masina luata de samsar, dealer etc dintr-o tara straina sa fie mai ieftina decat in strainatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"si te bușește, ce faci cu o masină de 40.000 de euro?"

CASCO faci CASCO

| sierra1 a răspuns:

Adică vrei să-ți iei una și s-o inmatriculezi?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru sierra1):

Bună. Da. Că nu merită să îmi iau una nouă ca pierzi valoarea mașinii.

| sierra1 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Totul ține de câți bani vei să bagi in asta

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru sierra1):

Tu nu înțelegi că nu merită să dai o grămadă de bani pe o mașină nouă. rolling on the floor Ai da 40.000 euro pe un Mercedes-Benz?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

De ce trebuie sa te arunci direct la Mercedes Benz? O dacia sandero sau Logan MCV ce are?

| Goete a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Asta de "merita" sau nu, depinde de cum o prinzi la mana a doua - sau a noua :p - si de ce asteptari ai de la masina respectiva. Ma refer la fiabilitate. Eu sunt convins ca nu voi umbla niciodata cu o masina iesita din garantie

| sierra1 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

" Marina_Daniela_1992 explică (pentru sierra1):
Tu nu înțelegi că"

easy! mi-ai spus mie ceva ca să nu ințeleg? Nope.
Eu te-am intrebat câți bani vrei să cheltuiești pentru mașină (nouă, veche cum o fi)

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru sierra1):

Aaaa. Scuză-mă. 8000-9000 euro happy

| sierra1 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

La banii ăștia, ia in calcul la modul serios, o mașină nouă - există, doar să cauți!

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru sierra1):

Nu sunt mașini noi la 8000-9000 euro. Numai Dacia este.

| sierra1 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

"Nu sunt mașini noi la 8000-9000 euro"

pe bune? după trei secunde de căutare:

https://www.fiat.com.ro/......ipo-remat/

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru sierra1):

E Fiat. Nu e așa de fiabilă.

| sierra1 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

" Marina_Daniela_1992 explică : E Fiat. Nu e așa de fiabilă"

pe bune? (scuze că mă repet)

dacă le ai așa "tare" cu astea, de ce te mai obosești să scrii pe TPU?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru sierra1):

Am dreptul la exprimare. Nu sunt fana Fiat. Fiatul nu mai e fiabil. Știe toată lumea.

| sierra1 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Mai caută și găsești doar să vrei (sau poate nu vrei)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Ei, fis. Fiat Romania erau absolut mizerabili la service. Asta nu il face mai prost sau mai putin prost. Asa stiu cazuri cu BMW-uri scumpe, cumparate noi de la reprezentanta din Romania, care i-au facut pe proprietari sa albeasca... si sa nu mai cumpere vreodata marca asta, desigur. Uite, ia si compara aici: http://www.anusedcar.com/index.php/tuv-model/fiat-500

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu mai bine iti iei frumos o Tesla noua? https://0-100.ro/......ro-in-sus/

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Din perspectiva ta poate dar este o propaganda intarita de SAMSARI care asta vor sa creada omul ca daca dai bani pe o masina noua apoi la revanzare pierzi mult, este adevarat ca pierzi dar tu cand cumperi o haina o iei noua sa purtata, caci si acolo pierzi daca o cumperi noua. UNA este masina noua si alta este vechitura... daca ar fi Universal acceptata aceasta idee nemtii nu si-ar mai lua masini noi pe care apoi la 4-5 ani sa le schimbe, de ce nu ar lua direct second-hand, iti spun si de ce tocmai din momentul celor 4-5 ani si incepand cu 200k km incep problemele pentru o masina mai ales diesel, neamtul scapa de ea, samsarul o vinde mai departe iar cine va fi pagubit cand incep sa curga problemele? cel care a cumparat vechitura spunand ca e mai buna una veche ca nu pierzi, ba poti sa pierzi enorm de mult daca apar niste probleme carora nu le dai de capat sau ai de inlocuit dublu ambreiajul, ai probleme la cutia automata etc si mai stiu ce prostioare costisitoare.
Deci numai comparati masina noua cu una veche!
Bugetul tau de 9000 de euro este micut pentru o masina dotata si sa fie si buna mecanic, cum ar fi cazul unui CX-5, caci am vazut ca optezi pentru SUV sau cross-over.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Simpatic):

Bună ziua. Da, optez pentru crossover sau berlină. happy Știu ca e mic bugetul meu, poate mai adun pana la 10.000 euro.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu merci. laughing nu sunt fana Tesla.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu trebuie' sa fii fan ceva ca sa fii de acord ca e practic/revolutionar/are costuri extrem de mici de utilizare. In alta ordine de idei, de ce nu te uiti dupa o hibrida? Tu pana la urma PENTRU CE vrei masina aia? Cam pe ce drumuri umbli, cate persoane o sa transporti de obicei, ce bagaje, cit de des?

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Ba ai fi de ai avea ceva euroi multi, cine nu ar vrea Tesla aceea de 770 de CP care bate masini sport cu 2 turbine, si sa ai si 500 km autonomie, plus ca o incarci gratuit dupa cum spuneau unii colegi de pe forum la Kaufland laughing
Ii mai montezi si doua difuzoare (a se citi boxe) ca sa se auda a masina sport si aia e o bijuterie laughing)

| Frank51 a răspuns:

Sunt mai ieftine in strainatate pentru ca strainii nu au timp sa stea sa vanda masinile, ei cumpara altele si vor sa scape de cele vechi mai repede. Ca si functionare cele din afara(majoritatea) sunt mai ok si mai intretinute fata de cele de la noi.

Daca cumperi masina de la un dealer autorizat(de preferat sa aiba review-uri, si exista acest sistem pe mobile.de), este aproape sigur ca masina este in stare buna, exact cum este specificat pe site. Atentie mare la detaliile din anunturi, la majoritatea masinilor vechi(inainte de 2005) si cu km multi, au probleme si se specifica in anunt ce au.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Frank51):

Eu caut o mașină după anul 2012.

| OldSoul a răspuns:

Masinile bune sunt scumpe si in Romania si in strainatate.
In schimb, o sa gasesti multe "epave" ieftine.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru OldSoul):

Cum ar fi?

| OldSoul a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Adic, masini cu diverse probleme, sau care au fost avariate si carpite.
Daca te uiti la anunturile din Romania, o sa vezi de multe ori preturi aproximativ identice cu cele din Germania, sau poate chiar mai bune.
Atunci ar trebui sa te gandesti, in ce stare a fost masina respectiva, daca are acel pret.

| Sofer a răspuns:

Mai scumpe la noi in tara ca au preturile umflate.

| NLS a răspuns:

Stabilește ce mașina dorești. (marcă, model, an fabricație, motor, combustibil, km parcurși, tip cutie de viteze, norma de poluare, alte echipări...)

Pe internet găsești câteva platforme unde găsești marea majoritate a anunțurilor publicate în Germania.
Autoscout24.de
e una dintre ele.

Poți filtra acolo după modelul dorit plus celelalte detalii, și afli preturile.

Apoi cauți un model echipat asemănător pe site urile românești, în mica publicitate, sau mergi la un târg de mașini.

De obicei în sudul Germaniei sunt mai scumpe (chiar și decât în România), iar în nord, sunt mai ieftine.

| Goete a răspuns:

Tu ce crezi? Unde se cumpara cele mai multe masini noi, acolo sunt de vamzare cele mai mulye masini vechi, e logic nu?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Goete):

De unde să știu eu? De aia am întrebat.

| TheGentleman a răspuns:

În Străinătate, evident, dar atenție la țepe

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru TheGentleman):

Ce țepe? Cum ar fi? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Kilometri dati inapoi, masini busite facute praf reparate si vindute ca noi. Aduse eventual din SUA si reparate - au fost cazuri la noi cu daune totale - inundate la uragane, facut praf tot electric, apoi reparate si revindute aici cu preturi umflate big time. Etc.

| TheGentleman a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Mașini cu defecțiuni majore, vopsite să arate frumos și să nu se observe bubele

| gogu220 a răspuns:

Intră pe auto.de şi vei vedea maşini din Germania, apoi intră pe autovit.ro şi le vezi pe cele din românia şi singură îţi vei da răspunsul. Ca să nu mai zic că cele de Germania au cartea reviziilor la zi.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru gogu220):

Am văzut. Sunt mai scumpe decât la noi. Ce nemți proști că vând Passat Cc din 2011 la 15.000 euro și la noi costă 10.000 euro.

| suntserios a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

La ce anunturi te ai fi uitat tu?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru suntserios):

La auto.de și mobile.de happy

| suntserios a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Eram curios de anunturile exact. Sunt curios cum aproape la aceeasi masina tu ai gasit o diferenta de 5000 euro

| BogdanM275 a răspuns:

În străinătate, sunt o idee mai ieftine dar trebuie aduse pe platforma la care mai punem ca mașinile din străinătate (Germania de exemplu) sunt în general mult mai bine întreținute decât cele din Romania.