| jackie12345 a întrebat:

Merită cumpărat un Passat din 2001 1.6 cu 257mii km? A fost întreținută.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, pentru ca e o masina grea si complicata, iar motorul ala e mic si... Neadecvat.
Am avut Passat b5, a fost poate cea mai proasta "masina" pe care am avut-o, alaturi de o Octavia 1. Astea 2 mi se par emblema esecului in industria auto.
Revenind la Passat: scaune foarte incomode, suspensie foarte nefiabila. Dotarile sunt bune, tinuta de drum e buna, dar intretinerea te costa de zici ca ar fi Mercedes. De fapt triplu fata de Mercedes, ca mereu se strica ceva.
Daca esti paralel cu masinile si vrei neaparat VW, macar ia unul diesel, sau 1.8t

| Liviu a răspuns:

Mai mult de 1300 sa nu dai pe ea happy altfel nu merita.

| Endoryus a răspuns:

Ala e cazan pe roti, nu masina.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Dupa mine e cam mic motorul pentru atata masina si la kilometrajul ala cam consuma ulei la greu. e boala la 1.6 mpi de la VAG. Eu strict pentru passat as cauta 1.9 tdi si daca vrei neaparat benzina atunci un golf 4 1.6 mpi.

| jackie12345 explică (pentru ClaudiuM1997):

Foarte util răspunsul, mersi! Încă o întrebare... Acest motor a fost segmentat de 40 mii km. A zis ca nu mai are probleme cu uleiul deloc.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru jackie12345):

Atunci depinde la ce vrei sa o folosesti. Daca o folosesti in oras doar e ok, sau daca esti in majoritatea cazurilor singur in masina. Daca o scoti la drum lung cu bagaje si familie, bafta.Noi am avut Passsat 1.9 TDI 101cp. Si ala mi se pare prea putin pentru asa barca.
Ai grija si la suspensie, la passat fiind un sistem complicat si costisitor daca trebuie inlocuit.

| jackie12345 explică (pentru ClaudiuM1997):

Mersi mult