| AlexandraFoo a întrebat:

Merita sa cumperi motocross second hand? Daca da, de care? Si nou de care imi recomandati?
Totusi sa aiba un pret mic spre mediu.

3 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Da, merita. Un Yamaha sau o Honda luata second hand o sa te tina de 10 ori mai mult decat o chinezeasca luata noua. Daca vrei o motoreta la un pret acceptabil si sa fie de calitate iti recomand sa te indrepti spre Honda, Yamaha sau KTM etc. Dar in nici un caz sa nu cumprei un cross care e nou nout dar nu are nici un logo, nici o serie, si nici un act. Sunt chinezarii ieftine care or sa mearga ca in vis primele 3 saptamani dupa care o sa cedeze toate componentele pe rand, una cate una. Un yamaha sau un KTM care a fost intretinut cat de cat ok, o sa te tina mult si bine si cand repari ceva, sti ca acel ceva nu se mai strica prea repede, in spre deosebire de chinezesti la care trebuie sa le faci setul motor de 2 ori pe an si scartaie de zici ca au osteoporoza. Gasesti crossuri second de calitate la preturi intre 600 si 1200 de euro in functie de preferinte. Oricum, bafta si asfalt uscat.^_^

| AlexandraFoo explică (pentru 13):

Multumesc de raspuns
Oricum sunt noua la acest capitol, recent mi-a captat interesul. Nu prea intentionez sa particip la concursuri, mai mult asa pentru calatorit. De exemplu, o sa fac mult drumul Bucuresti-Petrosani. Niciodata nu m-au interesant masinile.
Oricum intr-un an-doi o sa pot sa strang bani.
Stii cumva niste site-uri bune sau locuri in Bucuresti de unde pot cumpara?
Si cum am zis nu ma pricep la componente. Daca ai ceva sfaturi ar fi bine venite. Gen cati cai putere recomanzi minim? Si alte detalii de acest gen
Multumesc ^^

| 13 a răspuns (pentru AlexandraFoo):

Pai locuri in Bucuresti nu stiu. Dar gasesti pe Mobile.ro, 4Tuning la rubrica "bazar" mai gasesti pe BikeShop.ro(aigi gasesti si echipamente gen:casti, manusi, cizme). Si cu priceputul la componete, nu trebuie sa fi mecanic. Dar o sa inveti fiecare piesa in parte daca iti iei o chinezeasca pentru ca va trebui sa o schimbi fiecare in parte la scurt timp dupa achizitionare. Iar caii putere, pentru o motocicleta nu ai nevoie de multi cai. Un cross intre 5 si 15 cai este suficient. O sa ai consum mic, greutate redusa si un motor mai silentios. Daca nu ai de gand sa urci cu el pe paduri prin namol si peste stanci, nu ai nevoie de putere. Dar daca zici ca vrei sa te aluturi comunitatii motociclistilor si vrei o motoreta sa te duca de la A la B comfortabil si in siguranta iti recomand un chopper. Un yamaha virago de 125de exemplu ar fi perfect pentru ce vrei tu. Sunet placut, aspect absolut superb si extrem de confortabil. Poti sa compari un cross cu un chopper ca si cum compari un scaun de lemn ingust si fara nici un fel de burete sau cotiere cu un fotoliu de piele cu cutiere si spatar ajustabil. Crossul trebuie modificat nitel pentru a circula pe drumuri publice. Foarte multe nu au semnalizari sau faruri, iar cele care le au le au mai mult din motive legale decat din motive de utilitate. In schimb un chopper e facut sa circule la drumuri lungi si grele. Unele avand 2 faruri si proiectoare de ceata, stopuri generoase care se vad in trafic si roti late si netede pentru asfalt. Oricum, iti recomand sa te duci la o intrunire moto prin Bucuresti si sa vezi cam care te-ar reprezenta mai bine. Eventual sa rogi pe cate unul din fiecare categorie sas te plimbe un pic sa vezi cum este. Oricum, bafta, si daca mai ai intrebari legate de topic nu ezita sa intrebi. ^_^