| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Merită să îți iei o mașină electrică prin programul rablă? Voi v-ați lua o mașină electrică sau pe benzină?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

As opta pe un hybrid dar daca in urmatorii 4 ani toyota scoate una pe curent sa reziste de la 600 km in sus o aleg pe aia si pun priza speciala la mine acasa.

| Simpatic a răspuns:

Eu mi-as lua o masina electrica dar pe benzinawinking se numeste hibrid si cam asta este cea mai buna varianta actual.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Simpatic):

Ford Puma mildhibrid. Cum este aia? Am văzut-o la reclamă

| Simpatic a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Din cate stiu aceste mild hibriduri sunt niste gaselnite si nu au legatura cu masinile hibride, pe scurt sistemul Mild Hybrid este un generator care recupereaza curent prin procesul de franare al masinii si distribuie apoi acel curent la incarcarea bateriei masinii (acumulatorul) deci economiseste putin curent sa zicem asa.

Acest Ford Puma in final este o masina pe BENZINA nu este un hibrid!
Ce este o masina hibrida? este o masina dotata atat cu motor termic (pe benzina) cat si unul sau mai multe motoare electrice, exista masini sport hibride si au un motor pe benzina de cilindree mare sa zicem 3000 cm3 cat si unul sau doua (poate chiar 3 in unele cazuri) motoare electrice (pe acumulatori) de capacitate relativ mare, masurate in KW.
Masinile hibride sunt atat pe benzina cat si electrice, pot functiona secvential cand pe benzina cand electric si sunt cele mai practice pentru ca deocamdata nu avem infrastructura necesara masinilor full electrice cum sunt TESLA de ex.
Pe de alta parte eu mi-as lua o masina pe BENZINA in urmatorii 10-15 ani nu cred ca vor disparea, cu greu vor disparea poate dieselurile dar nici alea atat de repede.

| romeo78 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Adică, are un motor termic principal, dar și un mic ajutor electric.
Este mild, deoarece motorul electric nu este folosit pentru deplasare, ci doar ca asistent la oprirea/pornirea motorului la semafor și nu se încarcă la priză, ci prin frânare regenerativă!

| mgtow a răspuns (pentru romeo78):

Ba da in oras toyota merge pe curent si se reincarca prin franare - sau copiat dupa F1 logic. La masini vechi ce zici tu era asa

| romeo78 a răspuns (pentru mgtow):

Corect! Doar că modelele Toyota Prius de la început au fost hibrid, pe când Ford Puma, este un simplu benzinar care are un sistem start stop mai avansat și permite rularea liberă fără a exista frica că nu va porni motorul imediat ce accelerezi.

| antimulte a răspuns:

Nici, nici. As merge pe o hibrida. Personal as alege o Toyota, deja au niste ani buni de experienta cu ele si sunt ok. Ai consum ok, elementii bateriilor se pot inlocui individual cand se slabesc etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi as lua o masina electrica doar daca as sta la casa si as mai avea deja o masina pe benzina.

| JimiTechucheanu a răspuns:

Nu chiar deoarece au autonomie de 200 de kilometrii ceea ce nu este ok...