| christine99 a întrebat:

Merita sa-mi iau o motocicleta/scuter? Se pot conduce cu categoria B?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pot conduce cu categoria B cele care se incadreaza la categoria AM (moped), conform Codului rutier, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
Ca merita sau nu asta doar tu poti decide, depinde si de ce vrei sa faci cu mopedul.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt buzunar merita dar pentru viata ta nu cred. Intra un ciudat in tine si ramai paralizata pe viata sau moarta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce se incadreaza la AM pana in 50cmc se poate conduce cu B. Daca merita sau nu, tu decizi

| Celcestietot a răspuns:

Da, chiar merită să îți iei ceva pe 2 roti dacă îți dorești să ajungi cat mai aproape de moarte.

| florin926481f a răspuns (pentru Celcestietot):

Mai bine nu mai raspundeai
Voi astia care mergeti cu conservele voastre nu aveti cum sa intelegeti cum e sa mergi pe un motor si la cate lucruri ar renunta un om ca sa si indeplineasca visul.e adevarat ca sunt si riscuri dar merita pentru noi

| Celcestietot a răspuns (pentru florin926481f):

Da, dar asta nu înseamnă că ești șmecher dacă ai un motor. Fiecare să facă ce vrea.

| armiaso a răspuns:

Trebuie sa te uiti pe permis, daca ai si AM atunci poti conduce orice scuter pana in 50 cc cu categ B,