| alexsaxx2323 a întrebat:

Merita sa schimb sonda lambda la un audi a4 b6 1.6 benzina?
Ramane check engine aprins

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca trebuie sa o schimbi. Sa nu crezi ca singura urma e un bec aprins cand ai sonda busita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic da. Nu este vorba doar de acel bec. Ci de faptul ca iti creste consumul, iar motorul nu ofera maximul de performanta. Macar una la dezmiembrari cred ca gasesti.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant ce spui, adica inveti omu sa ia piese uzate, mai ales electrice.Asa ceva nu se pun de la dezmembrari, mai ales chestii electrice, astea se pun noi, asta asa ca idee.Aia de la dezmembrari esti sigur car fi bun? Eu ma indoiesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Da, invat omu sa ia piese uzate, ca un retard sa raspunda in necunostinta de cauza. Ti se pare ca b6 este masina noua? Made in 2017 0km la bord. Asa ceva se pune la dezmiembrat, iar faptul ca tu habar nu ai ce face sonda aia imi justifica ce argumente dai.
Si tu de unde stii ca aia noua este buna? Daca e noua fara garantie, ca se vinde si asa daca nu stii. Si nu o primeste inapoi, ca iti spune ca ai schimba-o si acu vrei sa o returnezi.
Next, sonda aia nu te catapuleaza pe geam daca nu e buna, dar se pare ca vorbim sa fim in treaba.
3. Iarna asta mi s-a stricat sonda la masina mea. Doar nu is nebun sa dau 500 ron pe o sonda, care oricum poate sa reziste 1 an, poate sa reziste 20 ani. Am dat 50 lei, am luat una de la dezmiembrari si am rezolvat problema, no more check engine in bord.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Te pomeni ca esti si mecanic, esti f priceput.Si nu mai sojen sonda ca aia nu sondeaza nimic,este un prapsdit de senzor si atit,sonde is alea care scot petrol laughing Iara un senzor nou garantat este bun, nu exosta sa fie defect, tu crezi ca aia e o sarma probabil laughing Iara daca eu stiu cei ala un senzor de oxigen, asa se numeste, asta nu ai de unde stii tu, adica ce stiu eu.Eu nu am venit sa iti spun ca habar nu ai, am spus ca nu e bine sa cumperi piese electrice de la dezmembrari, iar aia este o; piesa electrica, asta daca ai idee cum functioneaza.Deci nu stau acum sa iti explic eu tie cei cu senzorul ala, din ce este fabricat, cum si ce face, nu imi pun mintea cu tine, apoi nu asta era subiectu.Deci indiferent ce masina ar fi si de acu o suta de ani este f recoamdat ca orice piesa electrica sa fie noua atunci cand este inlocuita.Asta nu neaparat ca ar fi defecta una uzata dar oricind poate ceda, eventual poate fi rea din start, ceea ce o astfel de piesa in cauza nu prea are cum sa fie defecta din fabricatie.Soda de care tu spui nu e asa o sarma acolo sa fie. Apoi inainte sa instalezi piesa o verifici, asta daca te pricepi, daca nu poti inlocui cate piese vrei pana sa spui ca ai nimenrito pe aia care fuse defecta laughing cam asa procedeaza majoriatea mecanicilor, asa is de buni.Deci retard esti tu, eu doar am facut o observatie ca nu-i bine sa dai sfaturi de genu asta, eventual puteai spune uite daca nai bani si vrei sa rezolvi incearca una uzata vezi de merge si bla bla, dar de recomandat este una noua.Cam asa trebuie sa sune un sfat sau un raspuns. Oricum nu o sa se ia omu dupa tine, iar piesa care nu are garantie nu o cumperi, asta daca vrei sa stii laughing piese fara ganarantie poate cumpara unia dealde tine.Si daca ai dat 50 de lei si ai rezolvat, maine poate cadea si mai dai 50 si tot asa ca intr-un an ai putea ajunge sa dai mai mult ca pe una noua.In sf inavata sa vorbesti, sa stii sa te porti cu lumea, sa poti purta o discutie civilizat si dupa mai scrie ceva, pana atunci nu te mai obosi sa imi mai scrii nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Aualeu, pana ai aparut tu nici nu stiam sa citesc... O stai, nu e asa.
Sa vezi ce chestie. Piesele fabricate la vremea lor uneori sunt mai bune decat cele fabricate ulterior. Un alt om fara cap, ca de obicei. Dai pe reparatie de 10 ori cat face masina. De asta esti tu.
Tu la calculator iti cumperi in 2017 pentium 4 probabil, ca e nou domne, e produs bun, ce sa mai...

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule daca te faci de tot rahatu mai bine taci, uneori da mai bine.Nici nu stii ce vrei sa scrii, incerci ca tot romanu cand vezi ca o face de oaie sa iasa tot ca tine.In primul rand ai dato de gard prin felul cum ai raspuns, cu jigniri cu tot tacamu asta fara ca eu sa iti fi scris ceva naspa macar.Deci daca tot voiai sa mai spui ceva, trebuie sa scrii in primul rand cati ceri scuze pentru jigniri apoi continuai frumos cu ce mai voiai a spune. Piesele fabricate la vremea lor si cele fabricate recent is noi daca poti sa intelegi lucru asta, adica is de cate sute de ori mai bune decat cele folosite, cam asta e ideea.Si un cablu indiferent care ar fi el la masina cu timpul, se duce de suflet, pentru ca este expus la diferente de temperaturi, sau la temp mari mai tot timpul. Daca citesti ceva o sa vezi ca si toate cablurile de afara din masina trebuiesc schimbate la anumiti ani.Cam asa sta situatia.Eu la calculatior exact imi cumpar piese fabricate acum noi, nu imi pun la un calc nou piese de pientium 4 de cand bunica fata mare laughing deci ai grija nu incurca avioanele cu submarinele. Iara si aici te-ai facut de cacao.Deci comparatia ta in loc sa te ajute mai rau face, adica tiai singur cu stangu in dreptu cum se spune laughing deci la calc meu cumpar piese noi, exact asa cum am spus ca la o masina cumperi la fel piese noi, in special cele elctrice si piese din motor, sau transmisie.Deci ce sa mai ce anume? ai dato de gard rau frate, daca nu esti sigur pe ce spui, daca nu te pricepi nu te mai baga in discutii care te depasesc.Dar asta e doara esti si tu roman, te pricepi la absolu orice, uitasem de asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

In primul rând trebuie sa spun ca nu ți-am recunoscut engleza. Aia nu e tot romana? Sau tu nu ești roman? Nu ma pricep la absolut orice, pur și simplu urăsc marii deștepți cu idei 'revoluționare' de parca sunt scoase de la crâșma de la colt, cu tot cu deștepții ce drojdesc pe acolo, de unde li se trage și educația când ii jignesc pe alții. Omul garantat nu mai tine masina aia 15 ani, atunci de ce sa dai 5-10 00 ron pe o sonda? El in titlu nici nu stie daca sa o schimbe sau nu, dapai sa mai dea si atatia bani.
Mai presus decat orice, nu este o componenta care sa te "omoare" precum este o caseta de directie sau altceva, unde chiar nu te joci cu produse sh.