| ionut_cristian a întrebat:

Mi-am luat o masina noua si a venit din fabrica echipata cu cauciucuri all season. Acum mai e cum mai e, insa la iarna va fi greu. Ce caucicucuri de iarna imi recomandati? Daca ar fi si la reducere, ar fi nemaipomenit.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bridgestone, poate prinzi oferta promotionala in functie de vulcanizarea la care mergi. Nu trebuie sa ti cont de ieftineala la anvelope pentru ca e un element cheie pentru siguranta rutiera. Daca comanzi online iesi mai ieftin - recomand pentru vara - iarna fabricantul mentionat la inceput. Vezi pretul la alea scumpe, scoti jumatate din valoarea celor scumpe si le cumperi. Daca stai rau cu banii mergi pe firestone nu-s asa scumpe. Am avut un set de 4 roti de vara bridgestone pe un A5 roti late nu subtiri de competitie 800€ toate cu montaj/echilibrat inclus si experienta a fost excelenta la condus. Model bridgestone potenza ultima varianta scoasa de ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce fel de all-seasons sunt. Majoritatea au amprenta mai potrivita pentru iarna, decat pentru vara, drept urmare eu m-as gandi mai degraba la niste anvelope pentru vara, pentru ca in temperaturi ridicate si viteze mari, ai nevoie de anvelope de calitate, eventual mai late decat cele de iarna.
Anvelope de iarna stiu cam asa:
Debica Frigo - foarte ok executate, nu bat nici dupa cativa ani de urcat pe borduri si luat gropi
Sunfull - foarte ieftine, chinezesti, bune la off-road, dar nu recomand rularea cu viteza, fiind moi
Sava Eskimo - cel putin la fel de bune ca Debica Frigo

Dar eu cand cumpar anvelope de iarna, cel mai mult ma uit la amprenta lor (modelul). Caut anvelope cu crampoane cat mai proeminente, si spatii mari intre ele, ca sa nu se lipeasca zapada de ele. Stau la munte, si am nevoie de aderenta adevarata, iernile sunt lungi si "pe bune".
Genul asta de amprenta nu te lasa niciodata impotmolit, decat daca e zapada cu mult mai mare decat garda la sol a masinii, si ramai suspendat: https://www.vadrexim.ro/poze/Anvelope-DEBICA-FRIGO-1150_mare.jpg
In schimb, la viteze mari sunt cam moi.

Modelul asta se comporta excelent si pe zapada/gheata, si pe asfalt curat: https://s3.publi24.ro/......5d32c0.jpg
Il gasesti la Debica, Sava si alte marci.