| wolder a întrebat:

Mi-am propus sa incep scoala de soferi, ma poti ajuta sa-mi zici ce ar trebui sa fac inainte sa incep orele? Sa-mi cumpar cartea, sa fac chestionare, sa invat legislatia?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti invata pe e-drpciv.ro si ai sa vezi ca totul va fi bine

| express11 a răspuns:

Mai intai invata codul.../apoi fa scoala

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cartea de legislatie ar fi primul pas, apoi cateva chestionare de proba. Asta acasa. Cand vei incepe scoala, prima data faci legislatie cu un profesor. Atunci profiti de ceea ce ai invatat acasa, ca sa stii unde trebuie sa insisti, sa fii mai atenta la explicatii, poate chiar sa pui intrebari ca sa fii lamurit(a).
La incheierea cursului de legislatie faci din nou chestionare, daca mai ai probleme undeva mai repeti din carte acasa, si nu ai cum sa nu treci din prima.
Cat timp faci orele de conducere mai repeti acasa facand chestionare pe www.drpciv.ro (iti faci cont, apoi ai in stanga simulare examen).
Succes!

| wolder explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pot sa invat de pe o carte de 2012/ 2013? O prietena de-a mea a invatat de pe ea si a luat de curand.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru wolder):

Da, poti invata dintr-o carte mai veche, ca nu se schimba atat de mult legile.
Eventual intrebi la cursul de legislatie daca s-a schimbat ceva fata de legislatia din 2012, daca ai un profesor ok.
De regula se modifica sanctiunile de la un an la altul, regulile de baza raman aceleasi.

| wolder explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc