| Lvc2000 a întrebat:

Mi s-a aprins acum câteva minute martorul de la baterie din bord..masina încă merge, sunt la benzinarie...ma grăbesc. Ce trebuie sa fac? Ce se intampla? Răspundeți mi repede va roggggg! AJUTORRRRR

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil s-a rupt cureaua aia care invarteste alternatorul si inca alte cateva chestii. Poate ca, daca spuneai si ce marca e masina, ne era mai usor.

| OldSoul a răspuns:

Sa lasi masina acolo pana depistezi problema bineinteles, daca tu vrei sa risti si sa pornesti la drum e treaba ta, tu vei suporta reparatiile si eventual tot tu vei ramane cu masina in drum.
Eventual poti sa te uiti la baterie sa vezi daca sunt bornele la locul lor si bine stranse, in rest daca e alta problema cel mai adesea nu ai ce sa-i faci acolo.
Probabil ai probleme la alternator, eventual cureaua accesorii rupta, si/sau bateria descarcata.
Daca pleci cu masina poti avea urata surpriza sa se opreasca motorul in timpul deplasarii, sa ramai fara servo, si alte chestii neplacute, mai bine ramai pe loc.

| xerxes1 a răspuns:

Stinge farurile, radio si orice alt consumator si da-i bataie sa ajungi la destinatie.
Nu-ti mai incarca alternatorul.