| FlorinCiokan a întrebat:

Mi s-a aprins martorii de bord ABS si ESP la un passat b5. Din senin. Stau aprinsi permanent. Pun contactul, se opresc si se aprind iar si nu se mai sting. Ce sa fie problema? Si chiar nu mai merge ABS-ul.

4 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu. Initial mi-a dat eroare de un senzor ABS defect, pe spate dreapta parca (la tine poate fi oricare). Am schimbat senzorul, si-a revenit ABS-ul, functioneaza normal, dar a ramas aprins martorul ESP. Se pare ca mi-a omorat senzorul de ESP (numit G200). L-am achizitionat, dar nu e montat inca, nu lucreaza ESP-ul, si se simte, mai ales iarna, daca pierzi controlul, masina nu se mai redreseaza singura, totul depinde de tine. Cred ca problema asta o ai si tu, incepe prin inlocuirea senzorului de ABS defect, apoi vezi, poate scapi si dispar ambele din bord dupa 2-3 franari. Bafta!

| RS4 a răspuns:

Deci, primul lucru cauti un mecanic cu tester, care stie citi erorile, si vezi care e problema acolo. Nu mergi asa pe bajbaite si pe auzite. Bafta!

| FlorinCiokan explică (pentru RS4):

Mda asa o sa fac, multumesc de raspunsuri

| OldSoul a răspuns:

Acesti martori se aprind cel mai adesea cand ai un senzor defect.
Sfatul meu e fie sa mergi la cineva sa faci o diagnoza.
Eventual inainte de asta sa dai bancheta din spate jos si sa te uiti acolo in mijloc este un senzor uita-te putin la mufa sa faca bine contact, eventual incearca sa o ti in diferite pozitii sa vezi daca se mai aprinde, uneori se intampla sa mai apara acolo cate o problema.